Šlapanice se zbavují ekologické zátěže

Šlapanice (Brněnsko) - Šlapanice u Brna mají naději, že se zbaví ekologické bomby, která od 50. let tiká přímo v centru města. Tamní chemička na výrobu lepenky totiž v té době vypouštěla do podzemní vody nebezpečné chemikálie – rakovinotvorné fenoly – a celá oblast je dodnes zamořená. Po letech plánování, jak neviditelnou ekologickou hrozbu odstranit, se současný majitel areálu továrny, společnost ICEC Šlapanice, rozhodl nabídnout ho k prodeji. Město vidí v rozhodnutí firmy příležitost, jak celou záležitost se starou ekologickou zátěží urychlit.

Z areálu bývalé továrny ležící přímo v srdci Šlapanic, se smrtelně nebezpečný fenol postupně rozšířil až pod okolní bytovou zónu. Kvůli nezodpovědnému chování zaměstnanců bývalé chemičky, které trvalo téměř dvacet let, zůstávají dodnes místní studny i pumpy nevyužité. Lidé už si zvykli brát vodu jen z městské sítě. Podle radnice to ale není řešení. Starosta Šlapanic Jaroslav Klaška (KDU-ČSL)  mluví o staré ekologické zátěži jako o časované bombě.

Šlapanicím teď ale svitla naděje. Neviditelná ekologická pohroma tíží i vlastníka areálu, firmu ICEC Šlapanice, která budovy pronajímá jako sklady. Po letech hledání cest, jak se chemikálií zbavit a kde na to vzít, našla firma společnou řeč se státem.  Záleží tak teď hlavně na něm, jestli peníze sežene. „Vzhledem k tomu, že stát zodpovídá za odstranění ekologické zátěže, tak jsme se s ministerstvem financí dohodli, že stát tuto sanaci zaplatí,“ řekl České televizi  Martin Jedlička ze společnosti ICEC. Sanace fenolu stát vyjde až na tři čtvrtě miliardy korun.

Jaroslav Klaška o ekologické zátěži ve Šlapanicích (zdroj: ČT24)

Na místě bývalé továrny může vzniknout nové centrum města

Vedení Šlapanic by areál nejraději odkoupilo a po jeho vyčištění úplně zlikvidovalo. Už léta totiž na radnici  leží konkrétní plán, jak ze sedmihektarového pozemku udělat nové centrum města s bytovými domy, víceúčelovou halou a parkem. Přesto, že je odstranění ekologické zátěže zatím stále hudbou budoucnosti, radnice se chce co nejdříve pustit do vyjednávání s majitelem areálu. K nákupu za několik desítek milionů chce také najít oporu v dotacích nebo u soukromého investora.