Školáci a učitelé z Opavy postavili největší perníkovou chalupu na světě

Opava - Školáci postavili v Opavě největší perníkovou chaloupku v České republice a na světě. Vznikala čtyři měsíce, je bezmála tři metry vysoká a váží tunu. Unikátní je hlavně tím, že se dá sníst do poslední cihly. Zatím je zapsaná v české knize rekordů, na zápis do té světové zatím základní škola Mařádkova z Opavy shání peníze.

Na perníkové chaloupce pracovalo 400 žáků ze základní školy Mařádkova v Opavě, celý učitelský sbor a také dobrovolníci.

„Dělali jsme to všichni ve svém volném čase, včetně dětí, známých. Padlo na to mnoho sobot a nedělí, takže rodina si moc neužila, ale vyšlo to, takže jsme strašně šťastní,“ uvedl ředitel Základní školy Mařádkova Michal Vitásek.

Chaloupka měří na délku 293 a na šířku 176 a půl centimetrů. Zastavěná plocha je přes pět metrů čtverečních. Podle pelhřimovské Agentury Dobrý den je největší na světě.

2 minuty
Reportáž Venduly Horníkové
Zdroj: ČT24

Otcem celého projektu je učitel fyziky Luboš Valenta. Nápad nosil v hlavě deset let. Poslední čtyři měsíce se nezastavil, organizoval pečení perníku, testoval jeho výdrž, udělal všechny výpočty.

„Uvědomil jsem si také, že při stavbě chaloupky člověk získá, jak se říká, velké know how. Naučili jsme se hodně všelijakých fíglů. Bylo to pro nás jistě přínosné,“ podotkl učitel Luboš Valenta.

Škola chaloupku nakonec vydražila. Získané peníze by chtěla využít na zápis do Guinesovy knihy rekordů, který stojí sedmdesát tisíc korun.  Cena chaloupky začínala na 5 tisících, nakonec se vydražila za 15 tisíc. Teď bude vystavená v jedné z opavských pekáren.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...