Šéf brněnských strážníků dostal roční trest s 18 měsíci podmínky

Brno - Za neoprávněné nakládání s informacemi a osobními údaji lidí z databáze městské policie potrestal Městský soud v Brně šéfa strážníků Jaroslava Přikryla ročním odnětím svobody s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Soud o trestu rozhodl už na konci června, jeho výši ale zveřejnil až poté, co Přikryl příkaz obdržel. Trest není pravomocný, šéf strážníků může podat takzvaný odpor. „Pokud pan obviněný odpor podá, trestní příkaz se v celém rozsahu ruší a soud věc projedná ve veřejném hlavním líčení,“ uvedla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

O výši trestu soud rozhodl trestním příkazem bez hlavního líčení. Přikrylovi hrozilo až pět let vězení. Kauza souvisí s jiným případem, v němž je Přikryl stíhán za nezákonný postup při vyřizování dopravních přestupků. Některé z nich prý řešil místo pokuty domluvou, čímž údajně zneužil pravomoci veřejného činitele. Přikryl se na proces připravuje od konce loňského roku a právě při této přípravě podle žaloby udělal chybu. K soudu totiž zaslal dokumenty městské policie obsahující osobní údaje lidí, jejichž dopravní přestupky v minulosti řešili strážníci nikoli pokutou, ale jen domluvou. Za toto jednání byl nyní Přikryl trestním příkazem potrestán.

Podle žalobce Jana Petráska totiž Přikryl údaje o lidech získal neoprávněnou lustrací informačního systému Městské policie Brno. Nedělal to v rámci zákonem stanovených práv a povinností obecní policie, ale pouze za účelem své obhajoby. Přikryl vede brněnskou městskou policii od března 2011. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ho zatím ponechal ve funkci. „Své principiální názory, mezi něž patří i názor na presumpci neviny, neměním. Konkrétní kroky jsem připraven učinit v okamžiku pravomocného rozhodnutí soudu,“ řekl Onderka.

Vydáno pod