Rusnovkova vláda odmítá vracet poplatky znečišťovatelů krajům

Ostrava - Vláda Jiřího Rusnoka odmítla návrhy Moravskoslezského kraje, aby většinu poplatků za znečištěné ovzduší dostávaly regiony a aby úředníci mohli kontrolovat, čím lidé topí v domácnostech. Stanovisko kabinetu je ovšem pouze doporučením pro Sněmovnu.

Kraj požaduje, aby devadesát procent příjmů z poplatků za znečišťování ovzduší dostávaly kraje a jen zbytek státní rozpočet. Státní fond životního prostředí by tak z částky vybrané od průmyslových podniků nezískal ani korunu. Vláda se shodla, že by to narušilo podstatu fungování tohoto fondu. Podle premiéra by změna mohla v kombinaci financováním z národních a evropských zdrojů kraji přinést nakonec méně peněz.

„Nyní dostane kraj násobně více, než se vybere na poplatcích,“ uvedl premiér Jiří Rusnok. Zároveň upozornil, že účelem regulace je, aby znečišťovatelé vypouštěli co nejméně škodlivin. „Cílem tedy je, aby se nevypouštěly žádné škodliviny a neplatily žádné poplatky,“ prohlásil.

Moravskoslezské zastupitelstvo návrh zdůvodňuje tím, že většina poplatků za znečišťování v regionech se do nich nevrací. Tvrdí, že kraje jsou schopny výnosy použít efektivněji, neboť znají dobře místní poměry. Fond podle nich třeba předloni získal na poplatcích přes čtyři sta třicet milionů korun, přičemž z Moravskoslezského kraje přišlo přes sto deset. Výdaje do ovzduší ale podle hejtmanství dosáhly jen sto sedmdesáti milionů korun pro celou republiku.

Rusnok nicméně oznámil, že vláda uložila ministrovi životního prostředí, aby vymyslel systém, který by odrážel návrh Moravskoslezského kraje, a to především po roce 2016, kdy bude méně peněz z evropských zdrojů.

Vláda odmítá i kontrolu domácností

Kraj rovněž požaduje rozšíření kontroly na otop v domácnostech, aby mohl ověřovat, zda lidé využívají staré kotle na tuhá paliva i ke spalování odpadů, což se těžko prokazuje. Nyní mohou úředníci využívat ke kontrole jen metodu měření tmavosti kouře. Samotné kotle mohou kontrolovat pouze v prostorách pro podnikání.

„Tento návrh byl opět dobře míněný, ale problematický, protože by znamenal prolomení ústavní ochrany domovní svobody. Uložili jsme ministrovi životního prostředí, aby hledal účinné nástroje na kontrolu topenišť, ale takové, které by neprolamovaly základní lidské svobody, které chrání ústava,“ vysvětlil premiér.

O umožnění kontrol kotlů v domácnostech se debatovalo ve Sněmovně už předloni v souvislosti s návrhem nového zákona o ochraně ovzduší. Ministerstvo životního prostředí ale nakonec ustanovení do normy nevložilo kvůli prolomení domovní svobody. Tím argumentují i tvůrci předkládací zprávy. Novela navíc podle nich nestanoví ani podmínky kontroly a způsob, jakým by se spalování nepovolených paliv zjišťovalo a prokazovalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...