Po stopách Aloise Nebela

Praha  - Místa, kde se natáčel některý ze slavných českých snímků, lákají filmové fandy i běžné turisty. A nového trendu teď využili i příznivci filmu Alois Nebel, jehož děj je zasazen do Jeseníků. Důležitou roli v něm hraje například tamní železniční stanice. Lidé teď mají nově k dispozici mobilní aplikaci, která je provede po stopách slavného výpravčího.

Až bude příště filmový fanoušek přijíždět do krajiny Aloise Nebela, nebude muset bloudit pamětí jako hlavní hrdina. Železniční stanice Bílý Potok odkryje pravou nefilmovou tvář. A právě ze železniční stanice, která leží šest set deset metrů nad mořem, se můžou turisté vydat po stopách Aloise Nebela. Stačí jim k tomu mobilní telefon, který je dovede k první zastávce na trase.

Po třech kilometrech dorazí turisté na druhou zastávku, Lesní bar, a tady se jim zpřístupní v mobilu další část komixu. Aplikace je pak naviguje na další místa, kterými údajně den co den chodil Alois Nebel. Po zasněžených kolejích tak můžou dojít až do nádraží v Malé Morávce. Právě sem tvůrci filmu umístili některé z nejdůležitějších scén filmu, i když vlaky tudy už několik let nejezdí.

Řadu míst ale filmovým fanouškům nepomůže najít ani aplikace. Existují totiž jen v hlavách tvůrců výpravčího z Bílého Potoka. Právě ti se podíleli i na vzniku nových komixů pro interaktivní mapu, kterou provází hlas Miroslava Krobota. „Přemýšlíme, že by některé vlaky mohly nést jméno Alois Nebel, a plánujeme i výletní jízdy vlakem s parní lokomotivou,“ odhaluje některé plány ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Zavešický.  

Nebel znamená v češtině mlhu a čteno pozpátku Leben, tedy život. A právě na to, že filmový výpravčí oživí zapomenuté hory a vrátí je na mapu Česka, spoléhají i místní.

Po stopách Aloise Nebela (zdroj: ČT24)