Philippe Noiret - umělec, z něhož vyzařoval nadhled a moudrost

Paříž - Herec Philippe Noiret se ve filmu prosadil v 60. letech. Jeho tlumený herecký projev se hodil jak do komedií, tak do dramat a na rozmanitost svých postav si nikdy nemohl stěžovat. Za svou úspěšnou kariéru ztvárnil přes 120 filmových rolí. Philippe Noiret se narodil 1. října 1930 v Lille v rodině obchodníka s konfekcí. Po neúspěšné školní anabázi zjistil, že nejjednodušší bude živit se herectvím. Od roku 1950 navštěvoval herecké kurzy a začal účinkovat v divadle. S Gérardem Philipem poté brzy exceloval na prknech v Théatre National Populaire. Osm let zde strávených Noiret považoval za tu pravou školu.

K filmu šel údajně zpočátku jen kvůli penězům. Proslavil se svými komediálními rolemi ve snímcích Zazie v metru, Moji přátelé či Velká žranice. Prvního Césara ovšem získal za ztvárnění zoufalého lékaře, jemuž nacisté vyvraždili rodinu, v komorním dramatu Stará puška (1975).

Francouz byl hereckým partnerem Romy Schneiderové, Catherine Deneuveové a především Annie Girardotové. V českých kinech milovníka doutníků možná nejvíce proslavila role úplatného policisty Reného Boisronda v trilogii Prohnilí, Prohnilí proti prohnilým a v Super prohnilých (2004).

Noiret se oženil ve 32 letech s kolegyní z divadla Monique Chaumetteovou, s kterou má dceru Frédérique. Dlouhá léta si užíval klidu na jihofrancouzském venkově v Aude, v podhůří Pyrenejí, kde choval především koně a psy. Umělec, z něhož vyzařoval nadhled a moudrost, ale i jemná ironie a humor zemřel 23. listopadu 2006 v Paříži ve věku 76 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...