Ostravské divadlo uvádí slavný muzikál o Josefovi a jeho nádherném plášti

Ostrava - V Divadle Jiřího Myrona v Ostravě vrcholí zkoušky na premiéru vůbec nejhranějšího muzikálu na světě o Josefovi a jeho pestrobarevném plášti, který vychází z biblického příběhu o Jákobovi a jeho synech. Je to dílo slavné autorské dvojice Rice a Lloyd Weber. Poprvé ji uvedli jako půlhodinové představení pro děti v roce 1968. Tim Rice je autorem libreta, Andrew Lloyd Webber napsal hudbu. Autorem českého libreta je Michael Prostějovský, režii má Gabrieala Petráková, choreografii vymyslel Pavel Strouhala, scénu navrhl Ondřej Zicha, kostýmy Lucie Loosová. Pod hudebním nastudováním je podepsaný Jakub Žídek, který spolupracoval také s Borisem Urbánkem.

Textař, libretista, rozhlasový novinář a producent Michael Prostějovský napsal v šedesátých a sedmdesátých letech texty k mnoha hitům jako Šípková Růženka, Agáta, Podej mi ruku a prodejem Václavák a dalších. V osmdesátých letech důkladně poznal muzikálové produkce na západě, v Londýně i New Yorku, v devadeásých letech začal budovat českou muzikálovou scénu. První úspěšné liberto napsal k muzikálu Jesus Christ Superstar. Josefa a jeho úžasný pestrobarevný plášť převedl do českého jazyka roku 2006, násladovaly Kočky a další. „I když jsem překládal všechny muzikály Ricea a Lloyd Webbera, Josefa mám asi nejraději. Josef je milé představení plné úžasného humoru, má řadu morálních poučení, a také ta hudba je nesmírně pestrá a barevná,“ uvedl Prostějovský.

Dramaturg Patric Fridrichovský řekl, že muzikál je pro celou rodinu a není vůbec potřeba, aby diváci znali Bibli. „Ten příběh pochopíte, stejně jako nadsázku a poučení. Je to dílo plné humoru a muziky, která chytne a nepustí ani týden potom, co jste byli na představení,“ řekl Fridrichovský.

Hlavním hrdinou je nejmladší syn starozákonního Jákoba, který ho má ze svých dvanácti synů nejraději. Věnuje mu nádherný pestrobarevný plášť, který se stane příčinou vyvrcholení žárlivosti ostatních sourozenců. Prodají ho do otroctví do Egypta, kde se Josef dostane do blízkosti faraona, kterému na základě svých prorockých snů tak dobře radí, že pomůže připravit zemi na katastrofální neúrodu. Také Josefovi bratři přijdou do Egypta prosit o obilí, klečí před svým bratrem, aniž ho poznají. Nakonec se všichni díky Josefově velkorysosti smíří.

Do hlavní role režisérka obsadila Romana Haroka, který se střídá s Tomášem Novotným. „Představení má bohatou výpravu a mnoho účinkujících. V některých scénách je na jevišti celkem 63 účinkujících, jejichž součástí je i početný dětský sbor,“ uvedla mluvčí Národního divadla moravskoslezského Viola Kučerová.

Premiéry jsou 4. a 6. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...