Ochutnávkou kosmického chleba začal v Brně konkurz do dětské vesmírné posádky

Každý, kdo ve čtvrtek 12. dubna  ve 14 hodin vstoupil do hvězdárny a planetária v Brně, byl uvítán opravdovým kosmickým chlebem. Tedy chlebem, kterým se stravují při letech do vesmíru kosmonauti. Návštěvníkům ho nabízeli účastníci minulých ročníku Expedice Mars, konkurzu do dětské vesmírné posádky pro děti ve věku 10 – 17 let.

Od tohoto dne, tedy od 12. dubna 2012 se do konkurzu na místa v dětské vesmírné posádce mohou hlásit děti, kterým je v roce 2012 mezi deseti a sedmnácti roky. Stačí, když se zaregistrují na webových stránkách www.expedicemars.eu a vyberou si jednu ze  specializací – inženýr, lékař, dokumentarista, architekt, astronom. Po registraci je v prvním kole konkurzu čeká několik internetových testů, pak samostatná práce ve zvolené specializaci, v září víkendové semifinále a na 10 nejlepších pak astronautický výcvik a simulovaný let v maketě raketoplánu do vesmíru v Evropském vesmírném centru v Belgii.

  • Ochutnávka chleba autor: Slávek Hrzal, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3492/349199.jpg
  • Ochutnávka chleba autor: Slávek Hrzal, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3492/349200.jpg

Letos začal již 9. ročník Expedice Mars. Konkurzem v minulých osmi ročnících prošlo přibližně 2 000 dětí, z nichž se 91 zúčastnilo simulovaného letu do vesmíru.

„Byla to obrovská příležitost a zážitek na celý život. Měli jsme možnost prožít něco neobvyklého, vyzkoušet si svoje znalosti a fyzickou kondici při kosmickém výcviku, seznámit se se spoustou zajímavých lidí a najít si nové přátele,“ zdůrazňuje Michal Vyvlečka, bývalý účastník konkurzu a dnes už jeden z velitelů.

Zvláštností projektu Expedice Mars je totiž to, že ho připravují a organizují mladí zájemci o kosmonautiku, úspěšní účastníci předcházejících ročníků. Pro mnohé z nich byla Expedice Mars odrazovým můstkem do dalších mezinárodních soutěží, letních škol, studentských stáží a konferencí.

Další informace o Expedici Mars 2012 včetně přihlášky najdete na webových stránkách www.expedicemars.eu.

Možnost přihlásit se do konkurzu Expedice Mars 2012 končí 20. května 2012.

Slávek Hrzal, Dětská tisková agentura

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...