Noc kostelů v Košticích

Noc kostelů se v kostele sv. Antonína Paduánského v Košticích mohla tentokrát uskutečnit přímo v prostorách kostela, a to díky občanskému sdružení Vožekovo, které v loňském roce provedlo zajištění jeho statiky. Romantika svícemi ozářené budovy přilákala v pátek 1. června mnoho zvědavců. Venkovský kostelík zaplněný k prasknutí uvítal nejen občany Koštic, ale i přilehlých obcí a dokonce několik chatařů a chalupářů.

Program zahájily děti z koštické školy, pod vedením učitelky pí Šubrtové nejprvé dojaly obecenstvo k pláči písní Chválím tě, země má. Poté zahráli několik skladeb pro zobcovou flétnu. Osvědčený libochovický pěvecký sbor Melodie přednesl několik světských i duchovních písní a přiměl přítomné k frenetickému potlesku, takže byl nucen přidávat. Jeho vedoucí je koštická občanka Anna Skalská, která se valnou měrou zasloužila o založení Vožekova sdružení a o práce na opravách dříve nepřístupného kostela.

Po skončení koncertu si mohli návštěvníci prohlédnout interiér kostela včetně vedlejších prostor a kůru s historicky cennými varhanami. Mohli se seznámit s různými typy kněžských ornátů včetně způsobu jejich použití podle barvy. Členky Vožekova sdružení přítomné informovaly o postupu prací při opravách kostela a o příštích aktivitách svého spolku, v neposlední řadě poděkovaly za příspěvky a dary na obnovu této dominanty obce Koštice. 

Irena Hellerová, Koštice

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...