Nesvéprávný muž je konečně pod střechou a v teple

Ostrava – Ještě před několika dny byl čtyřiatřicetiletý nesvéprávný Pavel Gavenda odkázaný pouze na zájem cizích lidí. Psychicky nemocný muž trávil roky jako bezdomovec. Na jeho osud úřady urputně upozorňoval spoluobčan Petr Srnec, který nakonec uspěl. Pavel Gavenda je nyní v ústavní péči a zima už ho o život nepřipraví.

Pavel Gavenda přespával asi čtyři roky u velké křižovatky na jednom ostravském sídlišti. Petr Srnec si ho všiml a pochopil, že nejde o běžného bezdomovce, ale nemocného člověka. „Uviděl jsem na ulici člověka téměř už mrtvého a myslím si, že každý z nás by měl udělat totéž, postarat se,“ míní pan Srnec, který pak Pavla Gavendu vodil na úřad nebo za něj psal dopisy.

Doporučení odboru sociálních věcí jít do azylového domu pan Gavenda neuposlechl, nechtěl nebo možná ani neuměl pochopit, co se po něm chce. Vše se změnilo až po reportáži České televize. „Lékařka minulý týden nařídila nucenou hospitalizaci v psychiatrické nemocnici, a to vzhledem ke klimatickým podmínkám a k tomu, že při pobytu venku pan Gavenda ohrožuje své zdraví,“ uvádí mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

2 minuty
Reportáž Marty Pilařové
Zdroj: ČT24

Pavel Gavenda nyní tráví dny pod střechou, v teple a s pravidelnou stravou. Stejně jako další pacienti, kteří nebudou na svátky doma u rodin, zažije i pan Pavel po letech Vánoce se stromečkem, kaprem a koledami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...