Nekonečný souboj beskydských měst a obcí se společností OKD pokračuje

Frenštát pod Radhoštěm - Těžařská společnost OKD žaluje kvůli dolu Frenštát moravskoslezský krajský úřad. Nelíbí se jí rozhodnutí úředníků stavebního odboru, které odmítlo legalizaci staveb v areálu dolu. OKD zároveň žádá přerušení řízení o odstranění sporných staveb. Postup těžařů se nelíbí radnicím z okolí dolu.

Více než 50 staveb v areálu dolu Frenštát má propadlé kolaudační povolení. Když na to vloni upozornila trojanovická radnice, požádali těžaři o jejich dodatečné prodloužení. Frenštátský stavební úřad to zamítl a odvolání OKD pak smetl ze stolu i kraj. Těžaři teď kvůli tomu podali na hejtmanství správní žalobu. Tvrdí, že podle horního zákona se o areál starat musí. „My v něm musíme zajistit bezpečnost, očerpávání důlních vod, odvětrávání a to všechno si vyžaduje důkladnější posouzení,“ tvrdí mluvčí OKD Vladislav Sobol. Frenštátský stavební úřad mezitím znovu zahájil přerušené řízení o odstranění sporných staveb. Minulý týden se na tamní radnici měli sejít všichni jeho účastníci. Na ústní jednání se zástupci těžařů nedostavili a poslali pouze kopii žaloby a žádost o přerušení jednání. Jejich kroky kritizují okolní radnice. „Ředitelé společnosti OKD řekli, že budou respektovat rozhodnutí stavebního úřadu,“ připomíná starosta Trojanovic Jiří Novotný.

2 minuty
Reportáž Michala Poláška
Zdroj: ČT24

„Nemyslíme si, že by to bylo něco proti tomu, co jsme dříve slibovali a deklarovali,“ oponuje mluvčí OKD Vladislav Sobol. Nejde přitom o první právní spor. Už vloni podaly Trojanovice s Frenštátem trestní oznámení na pracovníky Báňského úřadu a stěžovaly si na úředníky odboru životního prostředí kraje. Důvod? Údajné nadržování těžařům. Zatímco žalobu policie stále šetří, stížnost si už politici s úředníky vyříkali. Řízení o odstranění staveb však i přes žalobu OKD pokračuje. Kdy skončí, bude také záviset na tom, jak s žalobou OKD na kraj naloží soud. Těžaři se totiž mimo jiné domáhají, aby odložil právní moc rozhodnutí o zamítnutí legalizace staveb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...