Náhrada za Bolta? Na hladké stovce poběží Powell

Ostrava – Jamajčan za Jamajčana. Místo Usaina Bolta, který se ze Zlaté tretry omluvil kvůli tréninku, se na ostravském atletickém mítinku představí jeho krajan Asafa Powell, který poběží hladkou stovku. S ohledem na Boltovu absenci naopak zrušili štafetu na 4x100 metrů, která měla být jedním z vrcholů čtvrtečního 52. ročníku.

Bývalý světový rekordman Powell se osmkrát v kariéře dostal v nejkratším sprintu pod hranici 9,80 a i v éře fenomenálního Bolta má těchto časů na kontě ze všech sprinterů nejvíce. Třicetiletý Jamajčan vládl světovým tabulkám od roku 2005 výkonem 9,77, který o dva roky později ještě o tři setiny vylepšil.

Teď převzal roli hlavní hvězdy mítinku po Boltovi, jenž se v neděli rozhodl ze sportovních důvodů Ostravu vynechat. Jenže přesvědčit Powella, který měl podle původních záměrů také startovat ve štafetě, ke změně disciplíny nebylo úplně jednoduché.

„On i jeho trenér Steven Francis dlouho váhali, že to je příliš brzo po jamajské kvalifikaci. Ale povedlo se ho v rámci dobrých vzájemných vztahů nakonec přesvědčit,“ řekl sportovní manažer mítinku Alfons Juck.

Po Boltově odřeknutí měl rozjednaných několik krizových variant. Juck přiznal, že zkoušel kontaktovat i jiné sprinterské veličiny ze zámoří, ale tušil, že pět dnů před mítinkem už nebude reálné získat další zvučné jméno.

„Třeba Justin Gatlin má problémy se zraněným stehenním svalem a zrušil Diamantovou ligu v Lausanne. Na poslední chvíli navíc nikdo nebude riskovat dlouhou cestu do Evropy. Věděl jsem, že to je nereálné. Dneska to není ale otázka financí, jak by si mnoho lidí mohlo myslet, ale spíše mít štěstí s plánováním sezony,“ řekl Juck.

Powell už Ostravu zná a v květnu 2010 tady v mírném protivětru zaběhl zatím nejrychlejší stovku na českém území 9,83. „Ve formě, která ho předchází, znovu může běžet hluboko pod deset sekund. Mohl by se klidně přiblížit svému vlastnímu rekordnímu času,“ podotkl Juck.

Z programu byla naopak vyškrtnuta štafeta na 4x100 metrů, která bez Bolta ztratila na atraktivitě. „Konzultovali jsme to i s vedením Českého atletického svazu, který se bez štafety obejde, takže po zvážení více hledisek jsme se rozhodli, že štafetu neuděláme vůbec,“ řekl Juck.