Moravskoslezské úřady práce posílí stovka nových zaměstnanců

Ostrava – Ministr práce a sociálních věcí, František Koníček, chce posílit úřady práce v celé republice přibližně 700 novými zaměstnanci. Až sto by jich však mělo připadnout na Moravskoslezský kraj.

„Noví zaměstnanci budou do jednotlivých regionů rozloženi asymetricky podle naléhavosti. Konkrétní počty a umístění nových pracovníků budou záležitosti dalšího jednání,“ řekl dnes ministr Koníček novinářům v Ostravě.

„Nemá smysl to dávat do regionu, který šlape. Je třeba podpořit Bruntálsko a ty regiony, které jsou postiženy nejvíc," řekl Koníček. Okres Bruntál je v žebříčku nezaměstnanosti druhý nejhorší v republice, na konci června v něm nemělo práci 12,3 procenta lidí. Koníček řekl, že úřady práce dostanou rovněž auta, aby například úředníci byli mobilní v regionech, kde je to s dopravní obsluhou slabé.

Úřad práce ČR
Zdroj: ČT24/Jan Langer

Ředitelka krajské pobočky úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová řekla, že noví zaměstnanci budou směřovat na bývalé okresní úřady práce, kde sedí detašovaní pracovníci krajské pobočky, kteří se zabývají mimo jiné aktivní politikou zaměstnanosti. „Ti přijatí lidé budou prioritně určeni k tomu, aby komunikovali se zaměstnavateli, aby monitorovali trh práce, abychom my měli co nejpodrobnější informace," řekla Jungová.

Úřad práce
Zdroj: ČT24/Jan Langer

V Moravskoslezském kraji se v příštích měsících očekává hromadné propouštění, které by podle některých odhadů úřadu práce mohlo zasáhnout až okolo 10.000 lidí. Propouštění momentálně hrozí hlavně na Dole Paskov těžební společnosti OKD. Podíl nezaměstnaných v kraji činil v červnu 9,5 procenta. Práci tam na konci měsíce nemělo téměř 80.000 lidí, kteří bezprostředně mohli nastoupit do zaměstnání.