Milan Kundera se stal čestným občanem Brna

Brno - Spisovatel a brněnský rodák Milan Kundera dnes dostal za celoživotní dílo čestné občanství Brna. Spisovatel, který dnes žije a tvoří ve Francii, se v Brně před 80 lety narodil a podle primátora Romana Onderky (ČSSD) městu už dřív dopisem odpověděl, že je připraven poctu přijmout. Kvůli svému zdravotnímu stavu si však pro ni do Brna nepřijel. Onderka je připraven titul autorovi do Francie přivézt.

Kromě Kundery se tohoto ocenění dostalo i Janu Navrátilovi, který by se loni dožil sta let. Stál u zrodu špičkové brněnské kardiochirurgie, v roce 1956 provedl ve svatoanenské nemocnici jako první v Československu operaci na otevřeném srdci v hlubokém podchlazení. Jako první v zemi také operoval s využitím mimotělního krevního oběhu. Přístroj si tehdy se spolupracovníky vyvinul a vyrobil.

Navrátilův tým také poprvé v Československu voperoval pacientovi umělou srdeční chlopeň - i tuto náhradu si brněnští lékaři navrhli a vyrobili. Stalo se tak v roce 1963, tři roky poté, co srdeční chlopeň nahradili lékaři prvnímu pacientovi ve Spojených státech. 

Roman Onderka o čestném občanství pro Milana Kunderu (zdroj: ČT24)

Ceny města Brna

Další ocenění převzali také trumpetista a jazzový hudebník Jaromír Hnilička, herec a režisér František Derfler, básník Jiří Kuběna, malíř Petr Veselý, kunsthistorička Jiřina Medková, publicistka Eva Šlapanská, architekt a autor návrhu kampusu Masarykovy univerzity Petr Uhlíř, chemik Jaroslav Janák a dlouholetý bývalý starosta francouzského Rennes Edmond Hervé. 

Dvě osobnosti byly oceněny in memoriam - za vzdělávání klavíristka Anna Kučerová a za užité umění výtvarník Dušana Ždímal.