Krnov může v novém kotli spalovat nejvíce biomasy v Česku

Krnov - Teplárna v Krnově na severní Moravě dnes uvedla do provozu pracoviště s největším vysokotlakým parním kotlem na spalovaní biomasy v České republice. Kotel slouží k výrobě tepelné a elektrické energie, při které se snižuje množství vypouštěných emisí. Zařízení společnosti Dalkia dosahuje výšky zhruba šestipatrového domu a stálo 250 milionů korun.

Největší biokotel v ČR s výkonem 35 tun páry za hodinu bude biomasu spalovat bez jakéhokoliv přidaného paliva. Do útrob kotle se tak dostanou pouze dřevní štěpky, kůra, byliny, různé druhy šrotu nebo třeba šťovík. Do ovzduší poté neunikají žádné škodlivé oxidy síry a množství oxidu dusíku, stejně jako množství oxidu uhličitého, je dvakrát až třikrát nižší, než stanovuje povolená norma.

Ivo Sládek, vedoucí výroby, teplárna Krnov

„V traktu celého kotle proudí v membránových stěnách voda, která se odpaří, vyrobí se pára, přehřeje se na teplotu 445 stupňů a tato pára slouží k výrobě elektrické energie a tepla.“

Nový kotel = nižší ceny tepla

Společnost Dalkia získá díky výrobě tzv. zelené energie od státu i vyšší dotace. Podle mluvčího společnosti Dalkia ČR Milana Wagnera se navíc zprovoznění nového pracoviště projeví na cenách tepla pro odběratele, která letos pro obyvatele Krnova stoupne oproti roku 2009 jen o 4 procenta. Pokud by kotel na biomasu v provozu nebyl, Krnované by údajně platili více.

„V Krnově jsme začali biomasu spalovat už v roce 2003. V okolí města máme také 20 partnerů, kteří nám jsou schopni biomasu dodávat,“ uvedl Olivier Barbaroux, generální ředitel skupiny Dalkia. V krnovské teplárně jsou v současné době v provozu celkem tři kotle - jeden pouze na černé uhlí, jeden kombinovaný a právě nový biokotel, který dokáže vyrobit asi 20 procent tepla ve městě.
Samotný kotel byl do provozu uveden již v prosinci, dnes bylo zprovozněno kompletní pracoviště, upřesnila redaktorka ČT Veronika Glötzerová.

  • Teplárna v Krnově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1419/141830.jpg
  • Teplárna v Krnově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1419/141831.jpg