Jak dlouho už známe dopravní policisty na křižovatkách?

Praha – Na počátku minulého století už v pražských ulicích začal houstnout provoz. Kvůli větší bezpečnosti nastoupili v roce 1919 do služby dopravní policisté – strážci křižovatek. Záhy bylo v jejich řadách 27 mužů, kteří dohlíželi na provoz pěti pražských křižovatek plných chodců, koňských povozů, kočárů a tramvají. Zpočátku se policisté museli pohybovat po svých. „Ale do výstroje četníka patřilo i jízdní kolo,“ podotkl člen občanského sdružení Četnická pátrací stanice. Od roku 1926 pak měli policisté k dispozici motocykly, o deset let později je nahradila auta.

Strážci zákona také během let vyměnili několik uniforem. Od roku 1945 nosili uniformu v zelené barvě, kterou v padesátých letech vystřídala švestkově modrá. Nejdéle se však udržela olivová uniforma z roku 1967.

Vynález, který významným způsobem usnadnil práci dopravní policie, byl semafor. V Praze nainstalovali první v roce 1927. Tehdy byl ještě ručně ovládaný. Provoz také nebyl tolik hustý, jak je tomu dnes. „Tehdy se mohla auta na křižovatkách počítat, naváděli jsme lidi na přechody,“ vzpomněl si Václav Valenta, který k dopravní policii nastoupil v 50. letech.

2 minuty
Reportáž Veroniky Kabátové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...