Praha - Jednou z velkou záhad zůstává, kdo jako první člověk stanul na severním pólu. Prvenství bývalo nejčastěji spojováno se jménem amerického polárníka a badatele Roberta Edwina Pearyho, který měl podle svého měření stanout na severní točně 6. dubna 1909. O jeho prvenství se ale vedly a vedou stále spory, které spíše nasvědčují tomu, že Peary (tehdy ve svých necelých 53 letech a při svém šestém pokusu o dobytí) severní pól minul. Ve světle pozdějších výprav k pólu se Pearyho prvenství stalo pochybným. Čas, který údajně potřeboval k pěšímu přesunu, se nepodařilo dosáhnout ani novodobým sportovním expedicím podporovaným ze vzduchu a používajících nejmodernější prostředky.
Dosáhl polárník Peary jako první severního pólu, či nikoli?
Jako zajímavá perlička může znít, že New York Times, list který zprávu na základě Pearyho telegramu jako první otiskl, o osmdesát let později - v roce 1988 přinesl omluvu, ve které mj. píše: „V dobré vůli a vzhledem k Pearyho dobré pověsti naši redaktoři o dobytí severního pólu vůbec nepochybovali.“ Prvenství je tak dnes zpravidla připisováno právě posádce Norge, neboť přelet byl zdokumentován a nelze jej zpochybnit.
Zpochybňován je ale i výkon Pearyho krajana Fredericka Cooka, který tvrdil, že pólu dosáhl již 21. dubna 1908. Pochybnosti panují i nad údajným primátem Richarda Byrda, který prý severní pól přeletěl 9. května 1926.
Oficiálně byl první tým Nora Amundsena
Až posádka vzducholodi Norge, která ve složení z norského polárníka Roalda Amundsena, italského konstruktéra Alberta Nobileho a amerického dobrodruha Lincolna Ellswortha dosáhla pólu 12. května 1926, je někdy považována za první prokazatelné dobyvatele severní točny (místo v Severním ledovém oceánu s hloubkou přes 4000 metrů).
První výpravou, jež prokazatelně dobyla severní pól pozemní cestou, byla expedice čtyř polárníků v čele s Američanem Ralphem Plaistedem 19. dubna 1968.
Robert Edwin Peary se narodil v Pensylvánii dne 6. května 1856. Ve svých 21 letech nastoupil k americkému námořnictvu jako inženýr. Účastnil se měření území Nikaragui, první polární výpravu vykonal v roce 1886 do Grónska. Koncem 19. století se rozhodl, že se pokusí dobýt severní pól. Prvních pět pokusů mu ale nevyšlo, nejblíže vytouženému cíli byl v roce 1906, kdy překročil 87. stupeň severní šířky (severní pól se nachází na 90. stupni severní šířky) a k pólu mu chybělo 320 kilometrů.
Poslední kilometry zdolal Peary s Eskymáky
Peary se vydal na svou šestou expedici v červenci 1908. Na kanadském Ellsmerově ostrově vybudoval zimní stanici a 1. března se vydal s 19 plně naloženými sáněmi na pochod. Cíl byl 766 kilometrů daleko. Po odchodu poslední podpůrné výpravy zůstal Peary sám se čtyřmi Eskymáky a černošským sluhou Matthewem Hensonem. Posledních asi 18 kilometrů k údajnému pólu zdolal se dvěma Eskymáky na lehkých saních.
Když se Peary vrátil z výpravy, obdržel admirálskou penzi, získal řadu vyznamenání a napsal několik knih. Zemřel 20. února 1920 ve Washingtonu.
- Robert Edwin Peary zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/782/78145.jpg
- Roald Amundsen zdroj: Wikipedia.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/274/27388.jpg
- Americký polárník a badatel Robert Edwin Peary se svou skupinou zdroj: photography.nationalgeographic.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/782/78150.jpg