Darujte, co sami nakoupíte. V Česku začala první potravinová sbírka

Praha - Ve 111 obchodech po celém Česku dnes probíhá první národní potravinová sbírka. Lidé mohou v těchto vybraných obchodech nakoupit a následně darovat trvanlivé potraviny, které pak prostřednictvím potravinových bank poputují například do azylových domů, domovů pro seniory nebo k rodinám ve finanční nouzi. Do projektu se zapojily zejména velké supermarkety v jednotlivých krajích, jejichž mapa je dostupná na webových stránkách projektu www.potravinypomahaji.cz.

Potraviny vybírají v obchodech Tesco, Albert, Globus, Interspar a Makro dobrovolníci v modrých zástěrách s logem projektu „Potraviny pomáhají“. Zákazník, který se chce do potravinové sbírky zapojit, dostane od dobrovolníků nákupní seznam s výčtem trvanlivých potravin, které bude moci dobrovolně zakoupit a následně za pokladnami darovat. Zájem je zejména o cukr, mouku, těstoviny, sůl nebo olej.

Desetina obyvatel Česka žije pod hranicí chudoby a dalších 1,7 milionu lidí musí vystačit s příjmem těsně nad ní. Právě těm bude směřovat pomoc z národní potravinové sbírky. „Počet lidí, kteří potřebují využívat potraviny z potravinových bank, stoupá – tvoří 9 procent z celé populace. Jsou to hlavně maminky s dětmi, senioři nebo lidé bez domova,“ upozorňuje Jana Augustinová z charity v Blansku. 

Potraviny se po dnešním vybrání (sbírka končí ve 20. hodin) následně rozdistribuují z jednotlivých krajských potravinových bank do asi 130 neziskových organizací, azylových domů, dětských domovů nebo domů pro seniory. 

Organizátoři poukazují i na DPH za darované potraviny

V Česku se jedná o vůbec první akci podobného druhu. Podle Pavlíny Kalousové, předsedkyně platformy Byznys pro společnost, která akci organizuje, by ale letos mohla být založena tradice a podobně velká akce, kdy pomáhají nejen firmy, ale mohou se zapojit i lidé z řad široké veřejnosti, by mohla být organizována každý rok.

Potravinovou pomoc už v minulosti zahájilo například Polsko či Maďarsko, ve Francii se podobné sbírky pořádají již více než dvacet let. „Tato myšlenka je dobrá, protože nejsou obdarovaní jenom ti potřební, ale i lidé, kteří přispějí, a to tím, že se v této hektické době se dokážou zastavit, popřemýšlet o osudech ostatních a takto jim pomoct,“ podotýká pracovnice blanenské charity Jana Augustinová.

Další možnost, jak získat potraviny pro dobročinné účely, je darování přímo od obchodníků. To ovšem výrazně komplikuje česká legislativa, podle níž darované potraviny podléhají platbě DPH. Výrobci a prodejci potravin tak musejí z darovaných potravin odvádět 15 procent DPH a navíc každou darovanou položku uvést v darovací smlouvě. Právě i na tuto skutečnost chtějí organizátoři akce v čele s platformou Byznys pro společnost a Českou Federací potravinových bank poukázat.

Pavlína Kalousová, předsedkyně platformy Byznys pro společnost:

„Myslím si, že DPH na darování potravin je jedna z oblastí, ve kterých je Česká republika papežštější než papež, protože ve většině států Evropské unie je DPH na darované potraviny nula. Já nevidím sebemenší důvod, aby něco podobného nebylo zavedeno i v České republice.“