„Chci udržet vysoku úroveň výcviku,“ říká generál Vlastimil Picek

Hostem Jakuba Železného v rubrice Dobrého rána Profil z 25. června byl nedávno jmenovaný náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generál Vlastimil Picek.

Je asi těžké si na začátku vaší mise v čele armády vytyčit nějaký jasný úkol? Nebo už ho máte?
Úkoly už byly vytyčeny před čtyřmi roky, kdy začala reforma ozbrojených sil. První fáze této reformy byla dokončena závěrem minulého roku. Mým úkolem je druhá fáze reformy s přihlédnutím k omezeným finančním prostředkům.

Škrtat se musí všude. Armáda má však určité závazky vůči našim spojencům, takže se armády škrty nedotknou?
Armády se škrty dotknou jako kteréhokoliv jiného resortu, přesto chceme úkoly slíbené alianci splnit.

Dá se plnit ten úkol i s omezeným rozpočtem? Není to jen zbožné přání?
Jde to udělat. Musíme se podívat na neefektivní činnosti, jako jsou například některé obslužné jednotky, které bychom mohli určitým způsobem korigovat – něco „outsourceovat“ a něco si dělat sami.

Máte nějaký osobní plán, něco, co by chtěl dokázat generál Picek?
Generál Picek chce především dokázat to, že udrží vysokou úroveň výcviku útvarů Armády České republiky. To znamená udržet výcvik stávajícího brigádního úkolového uskupení, které jsme postavili na bázi 4. brigády rychlého nasazení. Dále chce dokázat, aby 2. brigádní úkolové uskupení, které připravujeme v letošním roce, dosáhlo té samé kvality jako to první.

Co třeba zahraniční mise? Proslýchá se, že o české vojáky je pořád zájem. Dokonce je prý zájem o další vyslání naší jednotky do afgánských hor. Je to pravda?
Ano je to pravda – připravuje se to. V současné době vedeme jednání nejen s aliancí, ale i se Spojenými státy o tom, že by speciální jednotka mohla v příštím roce, pokud bude všechno schváleno, jít do afghánských hor. Byla by to její třetí mise v afghánských horách.

Šlo by asi opět o jednotku složenou z prostějovských vojáků? Je to na spadnutí?
Byla by to 601. speciální skupina. Ovšem vše je zatím v jednání.

O těchto misích se docela hodně mluvilo. Jaké jsou další zahraniční mise Armády České republiky?
V současné době působíme především v misích v Afghánistánu, kde působíme na třech místech. Dále jsme v Iráku a Kosovu. Do budoucna se však zaměříme na Afghánistán, kde připravujeme samostatný provinční rekonstrukční tým.

Když se vojáci vracejí ze zahraničních misí, tak mohou mít nejrůznější fyzické i psychické potíže. Za vzor se dává armáda Spojených států, která má propracovaný systém péče o vracející se vojáky. U nás se říká, že to tak není, protože voják, který se vrací z mise, se nebude někomu svěřovat s problémy, aby se na nějakou misi zase dostal. Jak to je?
Není to úplně přesně tak, jak jste řekl. Vojáci jsou připravováni jak před misí, tak je s nimi pracováno i po návratu z ní. Dokonce pracujeme i s jejich rodinami. Vojáci se nemusí obávat svěřit.

Ještě dnes probíhá v Praze na Vypichu akce Armáda České republiky dětem a mládeži. Co chcete těmito akcemi ukázat?
Nejde jen o prezentování armády na veřejnosti, ale také o přitáhnutí mladých lidí do případného vojenského zaměstnaní.

„Hrnou“ se muži a ženy do armády?
Máme velice dobré výsledky s rekrutačním systémem. V letošním roce máme rekrutační plán asi na 1300 osob – v současné době je splněn na 60 procent. A můžeme si vybírat, protože máme dalších šest tisíc zájemců o vojenské povolání.

Blíží se Den ozbrojených sil?
Den ozbrojených sil budeme slavit v trochu komornějším prostředí 29. června v odpoledních hodinách.

(redakčně kráceno)