Muzikálový skladatel Andrew Webber slaví narozeniny

Londýn - Andrew Webber, narozený 22. března 1948, je pravděpodobně nejúspěšnější muzikálový tvůrce všech dob. Proslavil ho především jeho legendární soubor Kočky (Cats), se kterým zpracoval taková díla jako např. Jesus Christ Superstar. Jeho muzikály uvádějí pódia na celém světě. Muzikál Jesus Christ Superstar vyvolal po celém světě kontroverzní reakce, před newyorským divadlem na Broadwayi protestovaly náboženské skupiny proti nepřesnému výkladu bible. Časem ale protesty utichly a dnes se muzikál často hraje i v církevních kruzích, které jej oceňují jako známou sekulární hru o Ježíšovi převedenou do hudby. 

Webber napsal spoustu celosvětově úspěšných muzikálů, jako třeba rocková opera Evita, poprvé uvedená v roce 1976 v Londýně. Příběh vesnické dívky Evy Perónové-Duarteové, jež se během života vypracovala na první dámu Argentiny, získal sedm cen Tony, což jsou muzikálové protějšky Oscarů. Po dvaceti letech byl zfilmován se zpěvačkou Madonnou v hlavní roli. 
  
Celkem vytvořil Webber bezmála dvě desítky muzikálů, mimo jiné Fantom opery, Sunset Boulevard, Starlight Express, Žena v bílém a další. Jeho majetek se odhaduje na 750 milionů liber, řadí se ke dvaceti nejbohatším Britům. A za své zásluhy o moderní hudbu dostal od britské královny Alžběty II. šlechtický titul. Zasedl do Sněmovny lordů a získal i pomlčku do svého jména podle britské tradice. Jeho oficiální titul tedy zní lord Lloyd-Webber ze Sydmontonu.