Kandidátem na polského premiéra je Donald Tusk

Varšava - Předběžné výsledky nedělních předčasných parlamentních voleb v Polsku potvrzují jasné vítězství opozičních liberálů z Občanské platformy (PO) Donalda Tuska před vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) bratří Kaczyńských.

Po sečtení více než 90 procent odevzdaných hlasů získala PO 41 procenta hlasů, zatímco PiS 32 procenta hlasů. Třetí s 13 procenty skončila postkomunistická levicová koalice Levice a demokrati (LiD). V Sejmu ještě zasedne rolnická Polská lidová strana (PSL), pro kterou hlasovalo 9,2 procenta voličů. Hlasování se zúčastnilo na 55 procent registrovaných voličů.

K vytvoření vlády je zapotřebí podpora nejméně 231 ze 460 poslanců Sejmu. Podle předběžných výsledků PO získala zatím 205 křesel. Kaczyńského PiS má mít asi 166 poslanců. Lídr vítězné strany a očekávaný nový premiér Tusk se k vytváření nového kabinetu zatím nevyjádřil.

Politologové předpokládají koalici Občanské platformy s lidovci. O takové možnosti se zmiňovaly obě politické strany již v rámci volební kampaně. Nová vláda bude pravděpodobně méně konfrontační vůči Německu a Rusku a bude otevřenější vůči Evropské unii. Vláda s postkomunisty s největší pravděpodobností nepřichází v úvahu. Odborníci kladně hodnotí kromě porážky bratrů Kaczyńských i neúspěch Ligy polských rodin a Lepperovy Sebeobrany.

Premiér Jaroslaw Kaczyński svou porážku uznal již po oznámení odhadů výsledků v neděli večer. „Budeme opozicí rozhodnou a tvrdou,“ prohlásil odstupující premiér, jehož bratr Lech Kaczyński zůstává nejméně do roku 2010 prezidentem a může například blokovat přijímání zákonů, které bude prosazovat nová vláda.

Volební kampaň byla vyhrocená a nezvykle tvrdá. Diskuse o programových věcech šly stranou a veškeré úsilí se soustředilo na vzájemné osočování mezi hlavními politickými rivaly. Nicméně kampaň byla na druhou stranu také velmi otevřená. V obou televizních duelech měl Donald Tusk převahu a nerozhodnutí Poláci se tudíž přiklonili na jeho stranu. Kromě vysoké účasti to v konečném výsledku znamená, že Občanská platforma zaznamenala v Polsku největší vítězství politické strany po roce 1989.

Kandidát na premiéra Donald Tusk (50) není v Polsku neznámou osobností. Na polské politické scéně působí již od pádu komunistického režimu. Tehdy stál u zrodu Liberálnědemokratického kongresu (KLD). Po sloučení KLD s Demokratickou unií (UD) do Unie Svobody (UW) se stal v nově vzniklé straně místopředsedou. V 90. letech byl postupně poslancem dolní komory i senátorem. V období 2001 až 2005 byl vicemaršálkem Sejmu.

Od Tuska, který si příznivce získává i svým (v mediálním věku ceněným) sportovním a mladistvým vzhledem, se nyní očekává, že přinese klid a stabilitu do rozbouřených polských politických vod a zlepší vztahy se zahraničím, především s Bruselem a Berlínem. Slibuje zlepšení vztahů s EU a podporu podnikání. V jednání o protiraketové základně bude od Američanů požadovat posílení polské bezpečnosti. Už na začátku roku 2008 chce také stáhnout 900 vojáků z Iráku. Jeho ambice jsou však mnohem větší - Polsku v souladu se svým liberálním ekonomickým programem doslova slibuje i „hospodářský zázrak“ - nastartování prosperity prostřednictvím zeštíhlení státní správy, snížení daní a zastavení odlivu mladých Poláků do Británie a Irska.

Tusk je považován za umírněného středového politika. Původním povoláním je historik, jako úspěšný autor má na svém kontě řadu publikací. Sestavil mimo jiné první polsko-kašubský slovník pro děti a napsal oblíbenou sérii knih o historii Gdaňsku. Donald Tusk se narodil 22. dubna 1957 v pozdější kolébce Solidarity Gdaňsku v polsko-kašubské rodině. Jeho matka byla zdravotní sestra, otec truhlář. V prezidentské kampani před dvěma lety Tuskovi výrazně uškodilo nepravdivé obvinění, že jeho děd bojoval jako dobrovolník v německém wehrmachtu.

O politiku se prý začal zajímat, když se jako třináctiletý stal svědkem brutálního potlačení protikomunistických demonstrací ve městě. V opozičním hnutí se začal angažovat již za studií historie na místní univerzitě.

Jaroslaw Kaczyński přiznal volební porážku
Jaroslaw Kaczyński přiznal volební porážku
Více fotek
  • Jaroslaw Kaczyński přiznal volební porážku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/248/24745.jpg
  • Vítězství Občanské platformy v Polsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/248/24744.jpg
  • Donald Tusk autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/52/5134.jpg