„Císař na Hrad“ - Čestmír Císař se dvakrát mohl stát prezidentem

Praha - Čestmír Císař, jeden z hlavních představitelů reformního směru na konci 60. let, patřil v té době mezi velmi populární osobnosti československého veřejného života. Oblíben byl zejména mezi studenty, protože se zasadil o uvolnění situace ve školství jako ministr školství a kultury v období let 1963 až 1965. Přesto byl z funkce odvolán a poté působil jako velvyslanec v Rumunsku. Do vlasti se vrátil právě na jaře 1968 a ihned se stal jedním z kandidátů na prezidenta republiky. Nakonec však sám podpořil Ludvíka Svobodu, zejména kvůli jeho mezinárodnímu kreditu.

Čestmír Císař byl kandidátem zejména studentů, a to nejen v roce 1968, ale i v roce 1989. I tehdy se ulicemi ozývalo „Císař na Hrad“. A iniciátory byli opět studenti. Dokonce se Císaře snažili pro funkci prezidenta získat komunisté. „Věděl jsem že do toho nepůjdu. Protože mě oficiálně požádal o schůzku tehdejší dočasně fungující generální tajemník ÚV KSČ pan Urbánek a nabídl mi, že potřebují nějaký kontakt na rok 1968 a že jestli bych mohl být jedním z kandidátů. To jsem odmítl," komentoval v rozhovoru pro ČT Císař své rozhodnutí neucházet se o prezidentskou funkci ani po roce 1989 s tím, že nechtěl zachraňovat situaci strany, která se podílela na normalizaci.

Pražské jaro 1968, které ukončila srpnová invaze vojsk Varšavského paktu, dodnes vnímá jako snahu o reformu socialismu, která by zachovala jeho kladné stránky. Přelomem, který k němu otevřel cestu, byl podle Císaře projev sovětského vůdce Nikity Chruščova v roce 1956 na 20. sjezdu sovětské komunistické strany. Sovětský vůdce usiloval o postupné uvolňování stalinského režimu. Za další zlom považuje projev ekonoma Oty Šika na XII, sjezdu KSČ v roce 1962, za který sklidil potlesk. Definitivním nástupem reformistů podle něj bylo ustavení vlády premiéra Jozefa Lenárta na podzim v následujícím roce. V ní už byl Císař ministrem školství a kultury a s ním i další reformě smýšlející komunisté.

Rozhodující byl ale kritický Dubčekův projev na podzimním zasedání Ústředního výboru KSČ, kde odsoudil politiku Antonína Novotného. Pak již následovalo Dubčekovo zvolení do čela KSČ a přijetí nového Akčního programu. Ten už podle Císaře počítal s uvolněním Národní fronty.

Čestmír Císař

  • Narozen 2. ledna 1920
  • Hlavní představitel reformního směru v 60. letech
  • Sociolog a historik
  • Novinář,1957-1963
  • Velvyslanec v Rumunsku, 1966-1968
  • Ministr školství a kultury, 1963-1965
  • Po roce 1971 vyloučen ze strany
  • Vědecký pracovník, 1970-1982
  • Dělník, 1982-1986, poté důchodce
  • Po roce 1989 velvyslance pro zvláštní mise, naposledy u Rady Evropy

Údiv v zahraničí podle Císaře vyvolávalo to, že reformní proces začal v Československu uvnitř komunistické strany, zatímco jinde byl vyvolán vnějším tlakem. Císař to vysvětluje masovostí KSČ, která měla téměř dva miliony členů. To už podle něj byla dostatečná základna, ze které mohlo vyrůst hnutí proti přežívajícímu stalinismu.

Současnou snahu některých českých politických kruhů obnovit čistý kapitalismus bez přívlastků považuje Císař za „totální nesmysl“. „To je návrat do poloviny 19. století, to skončí obrovským krachem a velikými krizemi, pokud by se to podařilo,“ uvedl. Přesvědčen je, že se společnost k něčemu podobnému, o co jeho generace usilovala v 60. letech, jednou vrátí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...