Umožňovala jim to podpora zemí jako je Thajsko, Čína a USA, které se tak snažily vyčerpat prosovětsky orientovaný Vietnam. Přežili i konec studené války, kdy mohli díky misi OSN složit zbraně a beztrestně se zapojit do chystaných voleb, což mnoho z nich využilo. K bývalým stoupencům Rudých Khmerů bývá řazen například současný premiér Hun Sen.
Pohnat k zodpovědnosti se podařilo jen několik nejbližších Pol Potových spolupracovníků, nikoliv jeho samého. Obviněním ze zločinů proti lidskosti před Mezinárodním trestním tribunálem pro Kambodžu v čelí přední ideolog Rudých Khmerů, bratr č. 2 Nuon Chea, někdejší premiér Khieu Samphan, bývalý ministr zahraničí Ieng Sary se svou ženou Ieng Thirith a Kang Kek Ieu, velitel neblaze proslulé věznici S-21 v Phnompenhu. Všichni ale vinu odmítají a panují obavy, že stárnoucí a nemocní funkcionáři zemřou dříve, než budou odsouzení.
Ideologii režimu Rudých Khmerů, která byla šílenou směsicí maoismu a nacionalismu, rozvinul Saloth Sar, řečený Pol Pot. Rodák z provincie Kompongthom věnoval ozbrojenému boji v řadách komunistického hnutí prakticky celý život. Jako komunistický odbojář Viet Minhu bojoval proti francouzské nadvládě v Indočíně, po vyhlášení nezávislé Kambodže 1954 působil v pronásledovaném podzemním hnutí. Na jeho vrchol vystoupal roku 1962. Zemřel v džungli 15. dubna 1998.