Miroslav Somora - vrah z filmu Smrt stopařek byl nakonec popraven

Bratislava - Právě 9. února 1979 byl v časných ranních hodinách v bratislavské věznici popraven Miroslav Somora. Bylo mu 34 let a k absolutnímu trestu byl odsouzen za vraždu dvou dvacetiletých stopařek, kterou spáchal v srpnu 1976. V té době měl za sebou již bohatou kriminální minulost - několik trestů za loupežná přepadení, krádeže a znásilnění. V době činu se živil jako řidič nákladního automobilu, byl jedenáct let ženatý a měl dvě děti. Veřejnost byla po nálezu mrtvol pobouřena a sama událost se stala námětem k celovečernímu filmu s názvem Smrt stopařek.

Den před spácháním dvojnásobné vraždy Somora znásilnil v blízkosti slovenského města Bernáloko stopařku. V noci 8. srpna 1976 pak zaparkoval svůj vůz před nádražím v Trenčíně. Tam ho kolem druhé hodiny po půlnoci požádaly dvě dívky, aby je svezl do Strečna. Měly namířeno do Tater, kde chtěly strávit dovolenou. Když za Trenčianskou Teplou usnuly, Somora vytáhl zpod sedadla masivní utahovací klíč na kola a začal s ním dívky mlátit. Poté, co po úderech do hlavy upadly do bezvědomí, vzal nůž a obě ubodal. Jednu z nich pak ještě znásilnil. Jejich mrtvá těla potom odvezl na skládku odpadu u Valašských Klobouk, kde je zahrabal. Zadržen byl už o dva dny později a k oběma vraždám se v plném rozsahu doznal.

Vraždy Somora v plném rozsahu doznal a při výslechu do protokolu doslova uvedl: „Ani moc nekřičely. Brzy zůstaly bezvládně ležet. Jedna na sedadle, druhá pod ním. Potom jsem vzal nůž, dlouhý asi 30 cm a začal obě ležící dívky bodat. Kam a kolikrát jsem bodl, si už nepamatuji.“

V roce 1979 natočil podle této hrůzné události režisér Jindřich Polák celovečerní snímek Smrt stopařek. Psychopatického vraha trpícího nezvladatelnou agresivitou vůči ženám v něm ztvárnil „neokoukaný“ polský herec Marek Perepeczko a stopařky si zahrály Dagmar Patrasová a Jana Nagyová.

  • Film Smrt stopařek zdroj: www.dvdedice.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/671/67007.jpg
  • Nákladní auto Miroslava Somory zdroj: www.vpsmvbrno.cz/muzeumzla/somora http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/670/67000.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...