Renée Zellwegerová má narozeniny

Houston (Texas) - Americká herečka Renée Zellwegerová se proslavila rolí potrhlé Bridget ve snímku Deník Bridget Jonesové. Blonďatá Texasanka s modrýma očima, která dnes oslaví čtyřicetiny, se kvůli rolím mění jako chameleón. Z oplácané frustrované třicátnice ve svůdnou potvoru nebo osudovou ženu. Klidně přibere 12 kilo, zvládne nelehký britský přízvuk a naučí se zpívat a tančit pro muzikálovou produkci. Od oscarového triumfu za roli prostořeké Ruby ve filmu Návrat do Cold Mountain zatím čeká na další velkou příležitost, kde by předvedla svůj talent.

Renée Kathleen Zellwegerová, která se narodila norské ošetřovatelce a švýcarskému inženýrovi, s humorem prohlašuje, že je první Američankou ve své rodině. Rodiče ji i staršího bratra Drewa vždy vedli k tomu, aby se o sebe uměli postarat. Pro hraní se rozhodla po studiu angličtiny a literatury na Texaské univerzitě v Austinu.

Filmovou kariéru zahájila rodačka z Katy u Houstonu účinkováním v nezávislých a televizních filmech. Vedlejší rolí ve snímku Jerry Maguire (1996) se katapultovala mezi vycházející filmové hvězdy. Ve filmu nominovaném na Oscara v pěti kategoriích zazářila po boku Toma Cruise. O čtyři roky později si za přesvědčivý výkon v komedii Sestřička Betty (2000) vysloužila Zlatý glóbus.

V témže roce natočila snímek Já, mé druhé já a Irena, kde si zahrála s Jimem Carreyem. Se slavným hereckým kolegou vytvořila koncem devadesátých let snoubenecký pár. Jejich láska ale za pár měsíců skončila. Média pak bez přestání probírala i její další vztahy počínaje románkem s hercem Georgem Clooneym a čtyřměsíčním manželstvím s country zpěvákem Kennym Chesneyem v roce 2005.     

Hvězdné Chicago a Návrat do Cold Mountain

Když se britská režisérka Sharon Maguireová rozhodla obsadit do připravovaného filmu Deník Bridget Jonesové (2001) „neostrovní“ herečku, zdál se to být bláznivý nápad. Podle knižního bestselleru Helen Fieldingové ale vznikl kasovní trhák a Renée se mohla radovat z první oscarové nominace. Podle filmových kritiků nastalo zatím nejplodnější období hereččiny kariéry, což potvrdila další nominace za výkon barové tanečnice Roxy v muzikálu Chicago (2002) a konečně i vytoužený Oscar za vedlejší roli v historické romanci Návrat do Cold Mountain (2003).

Bohaté tvůrčí období Zellwegerová uzavřela natočením druhého dílu Bridget Jonesová: S rozumem v koncích (2004). Naposledy na sebe výrazněji upozornila hlavní úlohou v životopisném velkofilmu Miss Potter (2007).