Otevřena první banka embryonálních kmenových buněk

South Mimms (Británie)/Praha - V Británii zahájila 19. května 2004 provoz první banka embryonálních kmenových buněk na světě. Výzkumná instituce se sídlem v hrabství Hertfordshire dodává prověřené kmenové buňky vědeckým laboratořím a počítá se i s dodávkami do zdravotnických zařízení. Tiskové agentury událost označily za průlom v jedné z nejkontroverznějších oblastí lékařské vědy. Kmenové buňky získané z lidského embrya jsou schopné nahradit prakticky jakékoli poškozené buňky v organismu a lékaři s nimi spojují naději, že budou s to zvládat takové nemoci, jako je Alzheimerova choroba, diabetes či srdeční choroby.

Oponenti však označují výzkumy na zárodečných buňkách za neetické. Kmenové buňky mají schopnost vytvořit jakýkoli typ lidské tkáně. Některé z buněk uložených v bance však pocházejí z nevyužitých lidských embryí při umělém oplodnění, a to pobuřuje odpůrce potratů. Podle nich se jedná o neetickou záležitost, která z lidských bytostí dělá farmaceutické výrobky. Podle Patricka Cuswortha z charitativní organizace Life navíc dosavadní výzkum prokázal, že kmenové buňky odebrané samotným dospělým pacientům jsou stejně účinné jako ty embryonické.

Otevření banky tak narazilo na nadšené i odmítavé reakce. Náměstek ministra zdravotnictví lord Warner prohlásil, že otevření banky, která je první institucí svého druhu na světě, potvrzuje pozici Británie na špičce výzkumu kmenových buněk.

Dělení buňky
Dělení buňky