Společnost General Motors Company založil v září 1908 v michiganském městě Flint William Durant. Ke startu jí pomohly základy automobilky Buick, založené v roce 1903 v Detroitu, postupně k Buickovi přibyly Oldsmobile nebo Oakland (Pontiac). V roce 1911 založil Durant společně s Louisem Chevroletem automobilku Chevrolet, kterou GM pohltil v roce 1917.
Pád přišel po roce 2007
Firma se stala světovou jedničkou v roce 1931 a v rodném Flintu díky ní vyrostla největší průmyslová zóna Ameriky. Ve zdejších továrnách GM vznikly americké automobilové odbory, zaměstnanci automobilky stáli i za změnami pracovních podmínek. „Okupační stávka tu ve 30. letech vymohla zaměstnanecké výhody. Tím jsme vytvořili model střední třídy pro celý svět,“ upozornil starosta Flintu Michael Brown.
V roce 1962 společnosti GM kontrolovala více než polovinu domácího trhu. V loňském roce ale její tržní podíl ve Spojených státech činil pouze 22 procent - USA byly přesto jejím hlavním odbytištěm. Na špičce světového automobilismu se General Motors udržela až do roku 2007, kdy ji předstihla japonská Toyota. Již tehdy se GM potýkala s finančními problémy - prodělala 43,3 miliardy dolarů.
Krize láme vaz nejen automobilkám
V loňském roce GM prodala 8 356 000 vozů (konkurenční Toyota o 600 000 aut víc) a hospodařila se ztrátou víc jak třiceti miliard, za první čtvrtletí letošního roku se jednalo o miliard šest, a to navzdory dvacetimiliardové půjčce od americké vlády. S krizí se společnost chtěla vypořádat restrukturalizací. Ta ale podmiňovala státní pomoc, což americká administrativa odmítla.
Značky společnosti General Motors Corporation:
Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, Hummer, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall a Wuling
V případě GM se jedná o největší americký bankrot mezi automobilkami a třetí největší firemní bankrot od roku 1980. Nešťastné prvenství si drží loňský rok a společnost Lehman Brother. Stejně jako automobilce i jí zlomila vaz finanční krize.