První veřejná elektrárna v českých zemích v provozu

Praha - Druhá polovina 19. století byla ve znamení prudké industrializace, která sice byla založena především na parních strojích, o slovo se však začala hlásit i elektřina. České země byly v té době na špičce, o čemž svědčí fakt, že veřejná elektrárna zde byla uvedena do provozu pouhých sedm let poté, co Thomas Alva Edison zprovoznil v New Yorku první veřejnou elektrárnu na světě. První česká „velká“ elektrárna byla spuštěna na Žižkově 1.prosince 1889.

Za první českou veřejnou elektrárnou nestál nikdo jiný než „český Edison“ František Křižík. Zpočátku v elektrárně pracovala čtyři dynama, později přibylo osm dalších. Vyráběla stejnosměrný proud o napětí 60 až 110 voltů. Současně bylo uvedeno do provozu žižkovské veřejné osvětlení s obloukovými lampami a žárovkami. Na síť se připojila i řada obchodů a několik domácností.

Další elektrárny v blízkosti tehdejší Prahy (Žižkov v té době ještě nebyl součástí Prahy) vznikly na Smíchově (1897) a v Karlíně (1895). Kromě toho řada továren vyráběla elektřinu pro vlastní potřebu.

Snahu o vybudování velké centrální elektrárny pro Prahu brzdil spor o její koncepci. Křižík prosazoval v té době běžně užívaný stejnosměrný proud, který však nebylo možné dopravovat do větších vzdáleností. Nakonec zvítězila varianta reprezentovaná dalším významným českým průmyslníkem Emilem Kolbenem, který byl zastáncem proudu střídavého.

První elektrické soustavy se na českém území začaly objevovat již v 70. letech 19. století. Skládaly se z dynama, vodičů a Křižíkových obloukových lamp nebo Edisonových žárovek. Dynamo poháněl parní stroj nebo turbína. Složily však pouze pro nejbližší okolí, neboť stejnosměrný proud, který dynama vyráběla, nebylo možné transformovat. Takovéto zdroje používal i Křižík při svých prvních elektrifikačních akcích, jako byla například první elektrická tramvaj v Praze či osvětlení pražského Žofína.

Křižík stál u staveb asi 130 elektráren. Po Žižkově například v Písku, Jindřichově Hradci, Poděbradech, Prostějově, Novém Bydžově, Plzni, Pardubicích či Táboře. Jednalo se však ještě o poměrně malá zařízení. První skutečně „velká“ elektrárna (tepelná s výkonem 70 MW) byla spuštěna v roce 1926 v Ervěnicích, dnes již neexistující obci ležící mezi Chomutovem a Mostem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...