AVÍZO: Noc na Karlštejně na nádvoří zámku v Mníšku

Na nádvoří zámku v Mníšku pod Brdy se v pátek 25. června, v sobotu 26. června a v neděli 27. června hraje muzikál Noc na Karlštejně. Představení začínají ve 20.30 hod. Zazní písně Karla Svobody, k vidění budou hladová koza, koně, císař Vladimír Čech, číšník Pavel Vítek. V ceně vstupenky je patnáctiminutová zkrácená prohlídka zámku Mníšku pod Brdy.

Rozmarný filmový muzikál Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně známe dozajista všichni. Vybavuje se nám důstojný Vlastimil Brodský v roli císaře Karla IV., překrásná Jana Brejchová coby Eliška Pomořanská, neposlušná to manželka císaře, která jako první žena pronikla na Karlštejn v mužském přestrojení, aby tu přišla na to, že ji Karel skutečně miluje. Možná také vzpomenete na prostořekou Alenu. Touží po svém Peškovi, který je až krutě opatrný na své cestě za rytířskými ostruhami. Jenže, bez nich svatba nebude. Alena se rozhodne bojovat. A je tu sázka. I ona stráví noc na hradě a nutně potřebuje, aby ji někdo poznal. Možná však hraje roli muže až příliš dokonale. Kdo tohle rozmotá? No přece láska. Příběhem se nechal inspirovat Miloslav Frýdl, sednul, napsal scénář a zrežíroval divadelní podobu muzikálu, který před téměř 130 lety napsal Jaroslav Vrchlický.

Pokud si myslíte, že hrát Noc na Karlštejně na mníšeckém zámku je troufalé a že filmové podobě se nic nevyrovná, doporučuji vám na Mníšek zavítat. Co vás čeká? Nádherné secesní nádvoří se skvělou akustikou, hity Karla Svobody, šermíři, tanečnice, metači ohně, jedna hladová koza, odvážný Vladimír Čech, který vcválá na koni přímo na jeviště. Prostořeká Alena, nešťastná císařovna i Pavel Vítek, který si máčí nohy ve škopku, čichem kontroluje čistotu svých ponožek a to přímo před vašimi zraky.

Tak to zkraťme: Skvělé výkony herců i zvířat, dobrý scénář, zábava od začátku až do konce. Důkazem je pátá sezóna vyprodaných představení pod taktovkou Miloslava Frýdla.

Jana Digrinová, kastelánka

Noc na Karlštejně
Noc na Karlštejně
Více fotek
  • Noc na Karlštejně autor: Miloslav Frýdl, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175373.jpg
  • Noc na Karlštejně autor: Miloslav Frýdl, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175371.jpg
  • Noc na Karlštejně autor: Miloslav Frýdl, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175369.jpg