Čech uběhl 200kilometrový závod v Údolí smrti, trénoval v sauně

Brno – Jako první Čech v historii zdolal běžec Daniel Orálek Badwater Ultramarathon v americkém Údolí smrti. V závodě, který je označován za nejtěžší běžecký podnik na světě, skončil na desátém místě. Český běžec na startech nejde přehlédnout, se svými 190 centimetry patří mezi nejvyšší a se 70 kilogramy mezi nejhubenější.

Příprava na tak extrémní závod byla obtížná, Badwater Ultramarathon vystaví závodníky extémním podmínkám – 217 kilometrů, 50 stupňů Celsia, 4000 metrů převýšení. Daniel Orálek si dal za cíl doběhnout v čase pod třicet hodin, což se mu nakonec nepovedlo o 47 minut.

„Co se týče teploty, odpovídalo to mým očekáváním. Překvapilo mě ovšem převýšení,“ říká Orálek. Přípravu na vysoké teploty absolvoval netradičně – tréninkem v sauně. Tam se připravoval celkem třikrát, přičemž dobu pobytu postupně prodlužoval až na čtyřicet minut. Půlhodinu přitom věnoval zátěži, když šlapal na šlapátku. Teplota byla nastavena na 80 stupňů, což odpovídá teplotě na slunci v Death Valley.

Video Před půlnocí
video

Před půlnocí

Během závodu dvakrát zvracel

V průběhu závodu se na jednotlivých mezičasech Orálek držel stále v první desítce. Na trať vybíhal dvě hodiny před hlavními favority, takže dlouho celé startovní pole vedl. V mezičase na 116. kilometru, tedy těsně za polovinou závodu, byl sedmý, když na v té době vedoucího Mexičana Pacheca ztrácel necelé tři hodiny.

V druhé polovině ultramaratonu Orálka postihla krize. Následkem extrémního počasí dvakrát zvracel a začalo jej trápit pravé koleno. Čtyřicetiletý běžec si proto musel dávat větší pauzy na odpočinek a regeneraci. Propadl se tak na konečné desáté místo.