Mohutná papežská kotva neskončí ve šrotu, bude zdobit Brno

Brno - Mohutná kotva, která na brněnské bohoslužbě s Benediktem XVI. vévodila areálu, v němž se s papežem sešlo 120 000 poutníků z Moravy, nepůjde do šrotu, jak se původně předpokládalo. Dvanáct metrů vysoké umělecké dílo, které symbolizuje naději, bude trvale umístěno na nábřeží Brněnské přehrady. Brňanům tak bude připomínat historické setkání s Benediktem XVI., který se stal prvním papežem, jenž navštívil moravskou metropoli. V areálu bohoslužby byla postavena jako symbol naděje - tématu, jemuž se Benedikt XVI. v kázání věnoval.

Zničen nebude ani dvanáctimetrový kříž, který je druhým symbolem dnešního setkání s hlavou katolické církve. Netradiční je tím, že na místě pěti Kristových ran jej zdobí skleněné koule. Kříž bude vztyčen v Kapucínských zahradách.

Česká republika je považována za nejateističtější zemi Evropy. Podle některých názorů si právě proto Benedikt XVI. vybral pro návštěvu jižní Moravu, která lpí na svých tradicích a má nejvyšší počet katolických věřících v zemi. Na mši dorazilo kolem sto dvaceti tisíc lidí, nejen z Česka, ale i ze sousedních států.