Na jihu Moravy končí proplácení poplatků na konci června

Brno - Na jihu Moravy skončí na konci června proplácení zdravotnických poplatků v krajských nemocnicích i jejich lékárnách. O změně dnes rozhodli krajští radní z ČSSD. Rozhodnutí na zasedání zastupitelstva oznámil hejtman Michal Hašek. Na poplatcích kraj utratil loni 50 milionů korun, letos proplatil zatím více než deset milionů korun. Rada dnešním rozhodnutím reagovala na neformální stanovisko Evropské komise, podle níž je způsob proplácení poplatků diskriminační. Komise doporučila umožnit výhodu ve všech zařízeních, nebo nikde.

Na jihu Moravy sociální demokraté s koncem proplácení poplatků váhali. Jako první tak učinil 2. června Pardubický kraj a dodneška dalších šest krajů. Podle Haška na kraji čekali na dopracování analýzy, která by vyčíslila, kolik by kraj stálo vracení poplatků zájemcům ve všech nemocnicích, včetně těch městských i fakultních.

Odborníci sumu vyčíslili na 250 milionů korun, proplácení by tak vyšlo pětkrát dráž než dosud. Podle Haška právě finanční náročnost hrála při rozhodování velkou roli.