V Javorníku otevřeli výstavu o historii těžby uranu

Javorník - Historii těžby uranu na Jesenicku mapuje aktuální výstava v javornickém kulturním domě. Kromě historických dokumentů a dobových fotografií nabídne lidem i pohled do štoly a nechybí zde ani sbírka minerálů. Výstava potrvá do 21. listopadu a lidé na ní mohou prostřednictvím dokumentárního filmu vidět, jak vypadají štoly dnes.

V roce 1957 objevila geologická průzkumná skupina poblíž Javorníku dvě ložiska uranu. Protože po druhé světové válce byla ruda strategickou vojenskou surovinou, začalo se v Zálesí a na Jelením Vrchu u Bílé Vody ihned těžit. Zdejší závod byl součástí Jáchymovských dolů. Bývalý zaměstnanec dolů Václav Novák vzpomíná: „O uranu se tenkrát mnoho nevědělo, dalo se však vydělat. Jiná práce tady nebyla.“

Za deset let se na Javornicku vytěžily čtyři stovky tun uranové rudy. Po fyzikálně-chemické úpravě se výsledný koncentrát vyvážel k dalšímu zpracování do tehdejšího Sovětského svazu. V době své největší produkce zaměstnával podnik Javorník 300 lidí. V roce 1968 ale zanikl. Bývalý lamač Stanislav Navrátil prozrazuje: „Byla to těžká práce, tvrdá. Ale zvykli jsme si.“ Další bývalý lamač Antonín Holec si ale nestěžuje: „Zdravotní potíže nemám, je to celkem v pohodě.“

Jak to v dole v padesátých letech vypadalo, přiblíží lidem na výstavě i imitace původní hornické štoly. Vedoucí Městského kulturního střediska v Javorníku Hana Polášková při odborném výkladu zdůrazňuje: "Velkou kuriozitou naší výstavy je minerál zvaný Zálesíit, který se jinde ve světě nevyskytuje. Tento minerál lze nalézt právě pouze v uranových dolech na Zálesí."

Výstava potrvá do 21. listopadu. Lidé si na ní mohou prohlédnout i dokumentární film o tom, jak vypadají štoly dnes.

Vydáno pod