„Švarná Hanka je kolébkou české turistiky ve slezské části Beskyd,“ vysvětluje Jan Sládek z Klubu českých turistů. Švarná Hanka má štěstí. Prochází kompletní rekonstrukcí a bude mít i čističku odpadních vod, jak žádá zákon. Mnohé další chaty ale čekají komplikace. Často jsou postaveny v těžko přístupných a skalnatých místech a čistírna nebo kanalizace na ni napojena, je příliš drahá.
„Náklady na realizaci jsou několikanásobně vyšší, než jsou chaty v nížinách a podobně. Proto mohou majitelé objektů přijít do finančních potíží a může jim být provoz opravdu uzavřen,“ uvedl Václav Bohdálek, majitel horské chaty. „Pozavírat horské chaty, protože jim něco chybí a nejsou schopny to okamžitě a hned udělat, by bylo špatně,“ dodává Sládek.
Zástupci Klubu českých turistů se proto začali zajímat, jak tuto situaci řeší v zahraničí. Prohlédli si tři horské chaty v rakouských Alpách. „Všechny by podle nyní navrhovaných předpisů nevyhověly tady u nás. A to leží v národním parku, který má nejvyšší stupeň hodnocení národních parků v Evropě,“ namítá Jan Havelka, předseda Evropské asociace turistických klubů. Své poznatky a také závěry expertýzy, kterou na žádost českých turistů zpracovává pro zdejší podmínky německá společnost, předloží klub v nejbližší době zákonodárcům.
V Beskydech je celkem 25 horských chat. Postavili je členové českých, slezských a německých turistických spolků.