„Lidé, kteří to vylepili, se nás patrně snaží naštvat. To nás ale nerozhází,“ řekl člen islámské nadace, která působí při brněnské mešitě, Hani Baloush. O plakátech bude informovat vedení nadace. Domnívá se ale, že výlep plakátů hanobících Mohameda není trestný, a nemá tedy ani smysl kontaktovat policii.
Baloush zdůraznil, že k jakémukoli protestu proti muslimům v Brně není důvod. Letos tomu bude deset let, co byla postavena ve Vídeňské ulici mešita, v níž se k modlitbám schází asi 120 věřících. „Se sousedy vycházíme dobře. Přestože stavba mešity nebyla kdysi přijata s nadšením, nemáme sebemenší problémy,“ uvedl.
Kdo za plakáty stojí, není zřejmé. Policisté ani strážníci zatím nemají žádné informace a případem se nezabývají. Za černý výlep hrozí iniciátorům plakátové kampaně pokuta v přestupkovém řízení. Základní sazba je 1000 korun, v případě poškození objektu výlepem může dosáhnout až 50 tisíc korun. Pokutu lze uložit jen tomu, kdo je dopaden přímo při vylepování, řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burian.
Karikaturu Mohameda a dalších 11 kreseb zveřejnil na podzim 2005 dánský deník Jyllands Posten a v následujícím roce je přetiskly deníky v mnoha zemích světa. Muslimové po celém světě reagovali na kresby mohutnými protesty, při nichž přišlo o život okolo 150 lidí. Rozvášnění demonstranti rovněž útočili na dánské zastupitelské úřady a vše, co představovalo západní kulturu.
Radikální muslimové a muslimští duchovní považují karikatury od počátku za zjevnou agresi proti islámu a za pohrdání muslimy. I umírnění imámové však zveřejnění kreseb považovali za nevhodné a neuctivé. Zobrazování Mohameda je v islámu přísně zapovězeno.