Olomoucký kraj půjčí obcím na opravu mostů

Olomoucko - Olomoucký kraj půjčí Senici na Hané a Kobylé nad Vidnávkou peníze na opravu mostů v havarijním stavu. Hejtmanství tak vyhovělo žádostem a poskytlo obcím bezúročné půjčky na opravu místních komunikací. V případě, že by obce poškozené mosty neopravily, hrozilo by jejich zřícení, a tím ohrožení dostupnosti například i pro záchranné složky.

Celkem 785 tisíc korun pro Senici na Hané a půl milionu pro Kobylou nad Vidnávkou, tolik půjčí Olomoucký kraj dvěma obcím na opravu poničených a pro obec velmi důležitých mostů. Komunikace jsou v havarijním stavu a pokud by se jejich opravy odkládaly, až samotné obce budou peníze mít, opravy by se prodražily. Starosta Senice na Hané Michal Tichý vysvětlil, že místní most je důležitý, protože spojuje dvě části Cakova. V případech nouze, kdy je třeba, aby přijeli hasiči nebo záchranka, nelze do druhé části projet jinudy. Starostka Kobylé nad Vidnávkou Milena Kamená doplnila, že její úřad převzal most od předešlého zastupitelstva v havarijním stavu a bylo nutné omezit tonáž. Most je však spojením pro firmu, která zaměstnává 70 lidí a v lokalitě, kde je vysoká nezaměstnanost, nelze odříznout tuto firmu od světa, lidé se do práce musejí nějak dostat.

Senice na Hané musela zakázat vjezd na most pro všechna motorová vozidla, auta však po mostě stále jezdí, protože na druhou stranu není jiná přístupová cesta. V Kobylé zatím zakázali vjezd na most nákladním automobilům. Radní Olomouckého kraje pro dopravu Petr Polášek uvedl, že žádostí o dotace dostávají několik desítek ročně. Na základě výjimečnosti a extrémní důležitosti lze však vyhovět pouze některým.

Půjčky na opravy mostů musí ještě oficiálně schválit krajské zastupitelstvo, obě obce ale už teď připravují výběrová řízení na provedení stavebních prací a s těmi chtějí začít co nejdříve.