Senioři z Opavy mají opravený domov

Opava - Senioři z Opavy dostali dárek za pět milionů korun. Moravskoslezský kraj spolu s vedením Domova Bílá Opava jim zlepšil ubytovací podmínky. V domově nechal nově zrekonstruovat 18 pokojů. Senioři tak mají mnohem více místa a personál se o ně může díky tomu i lépe postarat. Pokud ministerstvo práce a sociálních věci uvolní další peníze, plánuje kraj v letošním roce za 50 milionů korun kompletně zrekonstruovat také domov pro seniory ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Původně bylo v Domově Bílá Opava 20 jedno až pětilůžkových pokojů. Žádný z nich ale neměl sociální zařízení. Po rekonstrukci mají senioři k dispozici pohodlné jedno a dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou a záchodem. Se změnou je spokojená i 85letá Jana Šromová, která žije v domově už osm let. „Je to opravdu moc pěkné, ten první pokoj byl opravdu malý, toho místa nebylo tolik, je to vzdušné, jsme velice spokojené,“ pochvaluje si.

„To je fantastické, neuvěřitelné, prostě když jsem to viděl poprvé, tak jsem nevěřil, že já budu tady někdy bydlet,“ rozplývá se i další obyvatel Domova Bílá Opava Vladimír Heinrich. Díky rekonstrukci budou mít ošetřovatelé k seniorům i komfortnější přístup. „U těch imobilních klientů můžeme používat třeba zvedáky,“ potvrzuje ošetřovatelka Magda Vilčová.

Modernizace pokojů si vyžádala celkem 5 milionů korun. Jeden milion zaplatil domov ze svého rozpočtu. Zbytek doplatil Moravskoslezský kraj. „Ta rekonstrukce je v souladu s prioritami, které kraj v sociálním úseku má, a to je humanizace takových zařízení,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman.

Život v "novém" domově
Život v „novém“ domově
Více fotek
  • Život v „novém“ domově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1424/142320.jpg
  • Život v „novém“ domově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1424/142321.jpg