Podnikatelský inkubátor v Olomouci má úspěch

Olomouc - Podnikatelský inkubátor v Olomouci slaví třetí narozeniny. Projekt je mostem mezi vědeckým a podnikatelským světem a poskytuje odvážným lidem s nápadem prostředí pro uskutečnění snů. Za roky své existence pomohl spatřit světlo světa hned několika vynálezům světového formátu. Vědecko-technický park v Holici se má navíc v blízké budoucnosti rozrůst a v dalších letech by zde odvážní podnikatelé a vynálezci měli mít k dispozici až trojnásobně větší prostor než dnes.

Inkubátor v olomoucké Holici pomáhá firmám s rozjezdem do komerčního světa. Teprve dva měsíce jeho služeb využívá Radim Hájek, který tu staví kontrolní chemickou laboratoř. „Dobré je to, že jsme blízko univerzitě, protože s nimi spolupracujeme a můžeme reagovat na jejich požadavky,“ pochvaluje si. V současné době působí v areálu 26 firem.

Od samého počátku zde působí například i firma Jiřího Pospíšila, která se zabývá vývojem speciální kamer. „Je tady určité zázemí připravené proto, aby ta firma nemusela řešit místnost a nábytek a mohla se věnovat tomu svému podnikatelskému záměru,“ nešetří chválou Pospíšila. Za dobu své existence vypustil inkubátor do neklidných vod podnikání tři firmy, které byly natolik úspěšné, že se rozhodly osamostatnit. V jeho útrobách vznikly doslova světové vynálezy. Jedním z nich je čistička odpadních vod, kterou vědci vtěsnali do malé místnosti.

Přístroj by nemohl fungovat bez dalšího místního objevu - nanočástic železa. „Jsme jediní na světě, co toho dosáhli,“ říká hrdě zástupce Centra výzkumu nanomateriálu Univerzity Palackého Radek Zbořil. „V současné době máme 99 procent všech volných ploch pronajatých. V inkubátoru zbývá jedna volná kancelář,“ potvrzuje zájem ze strany podnikatelů ředitel Vědecko-technického parku UP Jiří Herinek. Další plány vědců jsou stejně odvážné, jako jejich nápady. Podnikatelský inkubátor by se měl rozrůst až na trojnásobek stávající velikosti.

Podnikatelský inkubátor
Podnikatelský inkubátor
Více fotek
  • Podnikatelský inkubátor autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1737/173691.jpg
  • Vědeckotechnický park autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1737/173692.jpg