Český stát negarantuje právo občana na čisté životní prostředí - to je podle představitelů Ostravy hlavní důvod, proč město podalo v polovině května žalobu. Nejen na stát, ale i na ministerstvo životního prostředí a dopravy. „V každém případě to bude spor, který bude poměrně složitý, a bude velmi zajímavé zjistit, jak se k tomu postaví stát, kterému by rozsudkem mělo být zakázáno pokračovat v porušování práva žalobce na příznivé životní prostředí,“ těší se advokát zastupující Ostravu Tomáš Sokol.
Ostrava ale nebyla první. Už v lednu vyzvala Evropská komise Českou republiku, aby vysvětlila, jak chce situaci řešit. Další varování z Bruselu přišlo před několika dny. „Já to vnímám jako selhání minulého vedení ministerstva životního prostředí, které neřešilo problémy ovzduší, a věřím, že přesvědčím Evropskou komisi, že k těmto žalobám nemusí docházet,“ uvedl ministr životního prostředí Pavel Drobil. Ministr Drobil při své červencové návštěvě Ostravy slíbil, že jeho resort vyčlení z evropských peněz čtyři miliardy korun na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji, které je nejhorší v republice.
„Mohu říct, že tento člověk je kompetentní, dobře se s ním spolupracuje a město si od něj slibuje, že se zlepšováním životního prostředí ve městě pomůže,“ chválil spolupráci s ministrem primátor Ostravy Petr Kajnar. Podle informací advokátní kanceláře Brož, Sokol, Novák se k žalobě zatím nevyjádřil nikdo ze státu ani z obou žalovaných ministerstev.