Pardon, My English? To je blázinec

Ostrava – Jazzový muzikál Pardon, My English, téměř zapomenuté dílo bratří Gershwinů, uvede Národní divadlo moravskoslezské. Komický příběh z doby prohibice, jenž se odehrává v blázinci, pro Ostravu oprášil Šimon Caban. Muzikál kořeněný absurdním humorem původních scenáristů Fieldse a Ryskinda se hrál poprvé v roce 1933. V Pardon, My English tak není zakázaný alkohol, ale minerálka.

Nepříliš známý Gershwinův kus se ztratil téměř na šedesát let z povědomí muzikálového repertoáru. Muzikál měl svou světovou premiéru v roce 1933 v Majestic Theatre v New Yorku na Broadwayi. Tehdy ho režíroval John McGowan a měl pouze 43 repríz. „Ryskind - to je člověk, který psal scénáře ve 30. letech pro bratry Marxe, kteří právě poprvé zavedli do filmové komedie takový ten absurdní nebo nadsazený šílený crazy humor, a to je mi velmi blízké,“ říká autor libreta Jiří Ornest.

Minerálka zakázána, alkohol povolen

Video Reportáž Lucie Křížkové
video

Reportáž Lucie Křížkové

Šimon Caban, který pro muzikál navrhl také originální scénu, se rozhodl umístit tajnou nálevnu nealkoholických nápojů do blázince. „V tom sevření té deprese blázince tam máme možnost dávat fórky a veselí. A tenhle kontrast je, myslím, sympatický,“ vyzdvihuje Caban. Děj je zasazen do 30. let, doby prohibice, a odehrává se v Drážďanech.

Ostravští herci si na pódiu doslova užívají neotřelou choreografii a také kostýmy. Navrhla je Simona Rybáková, která oblékala baletní jednotku Křeč nebo film Kuky se vrací. Za dirigentským pultem stanou Kryštof Marek a Jakub Žídek. Českou premiéru muzikálu Pardon my English aneb To je blázinec! zažije Divadlo Jiřího Myrona 3. března v 18:30.


Hrají a zpívají: Radim Schwab a Robert Jícha (Golo alias Michael), Hana Fialová a Eva Jedličková (Gita), Martina Šnytová a Tereza Kavecká (Frieda), Jan Drahovzal a Václav Morys (Bauer) a další.