Policie dopadla vandaly, kteří poničili hřbitov ve Vranovicích

Vranovice, Přibice - Policisté dopadli dva pachatele, kteří před měsícem poškodili hřbitovy ve Vranovicích a v Přibicích. Jedná se o dva mladíky ve věku 21 a 18 let, kteří mají podle policistů „vztah k regionu“. Obyvatelé Vranovic našli krátce před Dušičkami zničené náhrobky, vysypané urny, rozbité vázy na květiny a rozházené svíčky. Přes noc na hřbitově řádili vandalové, kteří zničili desítky pomníků.

Celý nápad se zrodil v hlavách dvou mladíků, kteří se posilnili alkoholem. Nejdříve v Přibicích obcházeli hroby a sfoukávali svíčky a pár náhrobků poničili, pak se vydali do Vranovic. Cestou ještě utrhali stěrače u několika aut a své řádění dokončili právě ve Vranovicích, kde poničili 65 hrobů. Podle svých slov to brali jako srandu, teprve po sérii výslechů se včera policii přiznali. Policisté je obvinili z výtržnictví, poškození cizí věci a hanobení ostatků.

Video Vyšetřovatel Jaromír Novotný
video

Vyšetřovatel Jaromír Novotný

Škodu policisté oficiálně vyčíslují na 110 tisíc korun, reálná škoda je ale zřejmě vyšší. Mnoho náhrobků si lidé opravili sami, některým kameníci pomohli zdarma. Přesnou sumu určí znalecký posudek, původně se hovořilo o půl milionu až milionu korun. Mladíkům hrozí až dva roky ve vězení. Činu litují. „Škodu prý chtějí uhradit, pokud to bude v jejich silách,“ uvedl policejní vyšetřovatel Jaromír Novotný.

Video Obyvatelé Vranovic zatím netuší, kdo hroby poničil
video

Obyvatelé Vranovic zatím netuší, kdo hroby poničil

Vranovický hřbitov, který nechala obec opravit před třemi lety, není přitom jediný, jenž padl za oběť řádění. Poškozeny byly i náhrobky v sousedních Přibicích. „V obou obcích bylo zničeno nebo poškozeno kolem 40 náhrobků. Na jejich místě jsme odebrali stopy, které by nám mohly pomoci při hledání pachatelů,“ uvedla krátce po činu mluvčí policie Andrea Straková.

Místní lidé byli zděšeni, postupně přijížděli na hřbitov, aby zkontrolovali, zda se jich zkáza také týká. „Já bych jim usekla ruce, aby je to bolelo. Je mi z toho úplně zle. To u nás nikdy nebylo,“ uvedla jedna z žen, která o zničených náhrobcích nic netušila do příjezdu na hřbitov. „A měli by všechno zaplatit,“ dodala druhá žena.

Obci se za pomoci kamenických firem z okolí podařilo hřbitov opravit, aby lidé mohli během Dušiček přijít na upravený hřbitov. Podle starosty Vranovic vyvolala záležitost obrovskou solidaritu mezi obyvateli vesnice. V polovině prosince bude zastupitelstvo obce jednat o tom, zda na hřbitov nechá namontovat fotopasti.