Mechanický Ježíšek teď láká ještě víc než obykle

HORNÍ LIDEČ - Unikátní mechanický betlém v Horní Lidči na Vsetínsku přilákal před Vánoci více návštěvníků. Za rok, co je betlém otevřen, jich dorazilo asi 12.000, v prosinci se zájem rapidně zvýšil, řekla dnes průvodkyně Lucie Manová.

Kromě tradičních dřevěných postaviček, z nichž jsou desítky pohyblivých, doplňují příběh o narození Ježíše Krista dřevořezby 40 míst Zlínského a Trenčínského kraje i film o historii a zvycích česko-slovenského pomezí, který umocňuje duchovní
zážitek.

„Právě tímto snímkem je náš betlém mimořádný, v něm tkví jeho podstata,“ řekl starosta obce Josef Tkadlec. Při projekci navíc světelné efekty zdůrazňují jednotlivé části betléma, o kterých film v dané chvíli hovoří.

Podle starosty si betlém za rok po otevření vybudoval pozici dalšího z významných turistických cílů Zlínského kraje. Navštěvují jej lidé ze širokého okolí, ale i cizinci. "O betlém se zajímají i cestovní kanceláře.

Vozí nám sem například hosty z lázeňských Luhačovic," doplnil Tkadlec. Mezi cizinci podle Manové převažují zejména Němci a Rusové. Přijíždějí i lidé z dalších částí České republiky.

"Většinou se setkáváme s tím, že reklama předčí realitu. Tady je to jiné. To, co jsme viděli, bylo mnohem zajímavější a emotivnější než naše představy. Návštěvu určitě zopakujeme a
vezmeme k tomu i manželky," řekl Ivo Čečman z Dubu nad Moravou, který do Horní Lidče přivedl skupinu otců s dětmi.

Betlém má podle Manové na 250 figurek, z nichž je asi 75 pohyblivých. „Několik figurek jsme během roku přidali, například velkého anděla, který chyběl nad svatou rodinou,“ poznamenala průvodkyně. Podle Tkadlece do betléma přibude ještě několik dalších mechanických figur.

„Zajímavostí je, že někteří lidé nám sami dávají tipy a radí, co v betlémě chybí a co by v něm chtěli. Například navrhovali doplnit hornickou štolu s horníky nebo včelaře,“ doplnil starosta Horní Lidče.

Betlém je otevřený denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00. Do konce roku bude mimo pondělků uzavřen i na Štědrý den a na Silvestra.