Ski areály zaměstnávaly nelegální pracovníky

OpavaPři kontrolách lyžařských areálů objevili inspektoři Státního úřadu inspekce práce v prvním čtvrtletí letošního roku 59 nelegálně zaměstnaných lidí, jeden z nich byl cizinec. Při 508 kontrolách našli inspektoři 334 nedostatků. O výsledcích kontroly dnes informovala Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP v Opavě.

V prvním čtvrtletí letošního roku rozdali inspektoři při 15.232 kontrolách u zaměstnavatelů 1158 pokut za více než 112 milionů korun.

„Největší objem pokut - 77,2 milionu korun - spadá na úsek kontroly na základě zákona o zaměstnanosti, jehož součástí je kontrola nelegálního zaměstnávání,“ uvedla Foltisová. Pokuty za více než 23 milionů korun se týkaly pracovních vztahů a podmínek a pokuty za téměř 12 milionů korun úseku bezpečnosti práce. 

Kontroly probíhají jednak výběrem, jednak na základě podnětů. V prvním čtvrtletí Státní úřad inspekce práce dostal 3127 podnětů ke kontrole, což je o 192 více než loni.

„Nejvíce podnětů obvykle směřuje do oblasti pracovněprávní,“ uvedla Foltisová.

Nejčastěji lidé upozorňují na odměňování (1187 podnětů), úsek pracovního poměru a dohod o pracích (1047 podnětů) a nelegální práci (536 podnětů).