Čtyřem z pěti českých firem hrozí únik informací

Praha - Více než tři čtvrtiny tuzemských firem nechrání své informace. Tvrdí to odborníci z Vysoké školy báňské v Ostravě. Společnosti tak mnohdy přicházejí o unikátní nápady nebo cenné zakázky. A to se odráží na firemních účtech, kvůli ztrátě dat podnikatelé prodělávají až desítky milionů korun za rok.

Dva roky investovala strojně výrobní firma několik milionů korun do vývoje nového technického zařízení. Pak jí však celá projektová dokumentace zmizela. Podle společnosti ji měli odnést dnes už bývalí zaměstnanci. Firmu, které zůstal jen funkční prototyp, čeká nový výzkum, další statisícové náklady a až roční stagnace na trhu. I proto nechce zveřejňovat své jméno. „Pokud budou tyto informace zneužity, může nás to zlikvidovat,“ říká ředitel firmy.

Připouští, že společnost zabezpečení informací v minulosti podcenila. „Všechno vycházelo ze základní lidské důvěry a nebyla ošetřená všemi smluvními parametry. Toto pro nás bylo poučení,“ dodává.

Obdobně laxní přístup mají až čtyři z pěti českých firem. Pouhých pět procent podniků má ochranu skutečně komplexní. „Oni vůbec netuší, jestli nějaká informace má hodnotu, nebo ne. Ta cena se začne objevovat paradoxně až tehdy, když firma tu konkrétní informaci ztratí,“ konstatuje odborník na informační technologie David Nezmeškal.

3 minuty
Firmy přicházejí o informace
Zdroj: ČT24

Nejlépe mají zabezpečené informace banky a finanční instituce, nejhůře jsou na tom průmyslové podniky. Bezpečnost svých informací řeší obvykle až poté, co o některé přijdou.

Údaje o zakázkách, o databázi klientů, o originálních nápadech, to vše z firem vynáší zaměstnanci. Přitom převážná většina informačních úniků je neúmyslná. Lidé si prostě neuvědomují, že by třeba v kavárnách neměli mluvit o cenových nabídkách svých firem. Konkurence totiž může sedět hned u vedlejšího stolu.

Případy ztrát a krádeží dat ale zveřejňují podniky minimálně. Pokud totiž firma něco takového přizná, obvykle přichází o dobré jméno a důvěryhodnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...