V Olomouckém kraji stále klesá stavební výroba

Olomouc – Stavební výroba v Olomouckém kraji stále klesá, na rozdíl od loňského roku ovšem pomalejším tempem. Velkým stavebním firmám z regionu se v prvním čtvrtletí snížila základní stavební výroba meziročně o pět procent na 534 milionů korun. Za celý loňský rok stavební produkce v Olomouckém kraji klesla o 6,5 procenta na čtyři miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Olomoucký kraj letos v celé zemi vykázal druhou nejnižší hodnotu stavební produkce. Slabší výkony měly podle ČSÚ pouze stavební firmy v Karlovarském kraji, jejichž výroba se meziročně snížila o 6,3 procenta na 207 milionů korun. Nejvyšší stavební produkci statistici tradičně zaznamenali v Praze, kde činila osm miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byla o 14 procent nižší. V celém Česku pak hodnota stavební produkce od ledna do března klesla o 8,4 procenta na 21,4 miliardy korun.

„Stavebnictví klesá nepřetržitě už čtvrtým rokem po sobě, aktuálně ze všech odvětví ekonomiky nejvíc. Chybí poptávka jak soukromého sektoru, tak veřejné finance,“ komentoval loňské statistiky ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Na začátku letošního roku se tuzemští stavebníci navíc potýkali s nezvykle dlouhou zimou.

Stavební výroba v pozemním stavitelství v Olomouckém kraji v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 4,4 procenta na 414 milionů korun. Hodnota inženýrského stavitelství se snížila výraznějším tempem, a to o 18,7 procenta na 104 miliony korun.

ČSÚ v Olomouckém kraji sleduje 25 velkých stavebních firem, které letos v prvním čtvrtletí v průměru zaměstnávaly 2612 lidí. Počet zaměstnanců meziročně klesl o 0,2 procenta a jejich průměrná hrubá měsíční mzda o 2,6 procenta na 20.977 korun. Produktivita práce stavebních firem v Olomouckém se meziročně snížila o 4,8 procenta.