Učebnice z Moravy je druhá nejlepší v Evropě

Řeznovice – Prvňáčci z malé základní školy v Řeznovicích na Brněnsku se učí číst a psát podle druhé nejlepší učebnice v Evropě. Soubor výukových materiálů pro český jazyk – pracovní učebnici Začínáme číst a psát a Už čteme a píšeme sami – získal stříbrnou medaili v soutěži o titul učebnice roku na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Materiály, které díky tzv. genetické metodě usnadňují dětem začátky psaní a čtení, vytvořil tým pedagogů z řeznovické základní školy.

Nejdřív velká tiskací, potom malá a až nakonec psací písmo. Takto postupuje výuka čtení a psaní takzvanou genetickou metodou. „Pro děti je to přirozenější, jejich mozeček není zalitý všemi čtyřmi druhy písmen. A je to o zábavě, ne o drilu,“ vysvětlila úspěch genetické metody spoluautorka nové učebnice a učitelka ze základní školy v Řeznovicích Martina Grycová. 

Při běžné výuce na dítě totiž padnou všechna písmenka najednou, navíc se čtení učí po slabikách. „Genetická metoda se označuje jako metoda jedné náročnosti a dětem dává vždycky jen jeden typ písma po určité období, aby ses s ním mohly bezpečně seznámit. Začínáme u konkrétních věcí, u kterých ty děti ví, co znamenají. Je to jiné, oproti slabikám, protože slabiky nejsou nic konkrétního,“ dodala učitelka. 

Video Spoluautorka Martina Grycová popisuje novou učebnici
video

Spoluautorka Martina Grycová popisuje novou učebnici

Ředitelka základní školy v Řeznovicích Karla Černá dostala za úkol vytvořit s týmem lidí novou učebnici češtiny pro prvňáky. Kromě jednodušší metody, kterou učebnice používá, má jejich čítanka i další přidanou hodnotu. „Chtěli jsme, aby byla o dětech a pro děti. Obzvlášť v první třídě si děti chtějí povídat s paní učitelkou o tom, co dělají doma, co je baví…,“ upřesnila Grycová. Malé školáky proto jejich čítankou provází fiktivní žáci z fiktivní třídy, kteří navíc dávají v textu prostor samotným dětem, aby se vyjádřily. „Jsem moc ráda, že první knížka, kterou děti čtou, je o nich, a že mohou být spoluautory,“ uzavřela ředitelka Černá. 

Česká učebnice díky své kvalitě zaujala nezávislou porotu a probojovala se až do finále soutěže otevřené všem evropským nakladatelům. Letošním druhým místem tak navázala na úspěchy z minulých let, kdy vynikly především dva tituly oceněné zlatou medailí - v roce 2008 zvítězila učebnice Chemie pro 8. ročník ZŠ a v roce 2011 přivezla evropské zlato Prvouka pro 2. ročník ZŠ.