Privatizace OKD: Policie obvinila další dva aktéry

Praha – Kvůli privatizaci černouhelných dolů OKD stíhá protikorupční policie další dvě osoby, viní je z pokusu o poškození českého státu. Informaci přinesla Mladá fronta DNES. Jedním ze stíhaných je bývalý místopředseda Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta, který před devíti lety smlouvu o prodeji státních akcií OKD podepsal. Druhým obviněným je rovněž zástupce státní správy, jeho jméno ovšem v tuto chvíli není známé.

Privatizace OKD proběhla za vlády sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse a policie se jí zabývá již druhým rokem. V roce 2011 totiž podalo sdružení Byty OKD trestní oznámení s odkazem na znalecké posudky, podle nichž stát prodal svůj 46procentní podíl společnosti Karbon Invest pod cenou.

„Ve věci prodeje podílu FNM ve společnosti OKD bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám, a to pro pokus trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ cituje nyní MfD mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje.

Obviněný Kuta se cítí nevinen

Jedním z nových obviněných je někdejší místopředseda FNM Pavel Kuta, podle svých slov se ale ničeho protiprávního nedopustil. „Necítím se v této záležitosti vinen,“ prohlásil. „Potřebuji si řádně prostudovat, co je obsahem obvinění. Je to téměř dvacetistránkový dokument a týká se věci, která se stala před deseti lety.“

Kriminalisté už loni obvinili znalce Rudolfa Douchu z křivé výpovědi a nepravdivého posudku. V roce 2004 ho vypracoval na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD. Způsobená škoda podle policie dosáhla necelých 3,5 miliardy.

Video Policie obvinila další dva lidi kvůli privatizaci OKD
video

Policie obvinila další dva lidi kvůli privatizaci OKD

Podklady pro prodej akcií připravovalo v roce 1998 ministerstvo financí pod vedením současného šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Ten byl zároveň předseda prezidia Fondu národního majetku; žádnými aktuálními informacemi ale podle svých slov nedisponuje. „Před více než rokem jsem byl ve věci prodeje akcií OKD podat vysvětlení. Jiné kontakty s vyšetřováním ani informace nemám,“ prohlásil s tím, že jeho někdejší resort i vláda jako celek postupovaly v dobré víře a neměly žádné zprávy, které by prodej zpochybňovaly.