Začnou demolice domů, které brání stavbě obchvatu Třince

Třinec - Začnou první demolice domů na trase připravované stavby obchvatu Třince, která má ulevit jedné z nejzatíženějších silnic v zemi. Termín zahájení samotné stavby ale stále známý není. Ředitelství silnic a dálnic čeká, až vláda jmenuje členy hodnotící komise, která vybere stavební firmy.

Příprava parcel na stavbu obchvatu Třince je v plném proudu. „V současné době kácíme stromy, v dubnu budeme bourat. Kvůli této stavbě musíme odstranit zhruba dvacet pět objektů,“ informovala mluvčí společnosti Skanska Lucie Laňková.

Zahájení stavby brzí vláda

Termín zahájení stavby silnice 1/11 ještě stanovený není, i když nabídky stavebních firem leží na Ředitelství silnic a dálnic už tři týdny. „O jeden úsek stavby projevilo zájem jedenáct firem, na druhý přišlo třináct nabídek. Čekáme jen na to, až vláda schválí posuzovací komisi,“ řekla projektová manažerka silnice I/11 Irena Krzyžánková. Jeden úsek propojí Nebory a Oldřichovice, druhý Oldřichovice a Bystřici.

Okrajem Třince a dalšími vesnicemi projede po silnici první třídy číslo 11 téměř třicet tisíc aut denně. Město blokují dopravní zácpy, bývá tam hodně dopravních nehod. Dlouho plánovanou stavbu zdržují různé věci. Nejprve to byly změny trasy, které prosadili kvůli ochraně některých živočichů ochránci přírody. Dlouho trvaly také výkupy pozemků.

„Teď zase zahájení stavby brzdí neustálé personální změny. Bývalá úřednická vláda komisi nestihla jmenovat, ta nová se k tomu ještě nedostala,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská, která kandidovala za Sdružení nezávislých kandidátů.

Už dva roky mělo být hotovo

Podle mluvčího vlády Martina Ayrera je naděje, že vláda jmenuje komisi, která pak vybere stavební firmy, už ve středu. Manažerka projektu Krzyžánková věří, že pokud nenastanou nějaké další komplikace, mohla by stavba začít v červnu.

Stavba obchvatu Třince bude stát zhruba pět miliard korun. Podle vládního usnesení z roku 2006 měl být hotový už v roce 2012.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška