Události roku pohledem redakce ČT24

Rok 2014 pomalu končí. Přinesl řadu významných událostí, na některé jsme už pozapomněli, ale jiné nám zase utkvěly v hlavě natolik, že je považujeme za klíčové. A jak na odcházející rok nahlížejí ti, kteří pro vás celý rok připravovali web ČT24? Přečtěte si, co je pro ně Událostí roku.

Česko není středem vesmíru, proto začínáme tím, co oslovilo naše redaktory ze světového dění.

Lidstvo poprvé přistálo na kometě

Lukáš StrašíkKdyby dnes Žil Verne, měl by určitě pocit zadostiučinění, že se splnil další z jeho snů. Od vydání románu Na kometě trvalo 137 let, než první těleso vyrobené lidmi na kometě skutečně přistálo. Půl miliardy kilometrů vzdálená vlasatice 67P/Churyumov-Gerasimenko sice klasické steampunkové ilustrace Verneových románů nepřipomíná ani omylem – a navíc pěkně smrdí po zkažených vejcích, močůvce a formaldehydu, ale za dalších 137 let bude tento další milník v historii letů do vesmíru možná nejen nejvýznamnější, ale dokonce jedinou významnou událostí, kterou se rok 2014 zapíše do dějin.
Lukáš Strašík


 

Ve vesmíru přistál první kávovar

Kateřina HubertováPro milovníky všeho italského byl rok 2014 rokem extrémně úspěšným. Zatímco pizza míří na seznam světového dědictví UNESCO, káva zamířila do kosmu. Na Mezinárodní vesmírné stanici totiž přistál vůbec první kosmický kávovar s příznačným názvem ISSpresso.
Kateřina Hubertová


 

Nepokoje v Hongkongu připomněly totalitu

Nikola ReindlováNejdůležitější událostí byly demonstrace v Hongkongu. Žijeme totiž v době, kdy se Čína stává seriózním obchodním partnerem západních zemí a my jako bychom pomalu zapomínali, co za režim to ve skutečnosti je. Hrstka komunistických pohlavárů řídí z Pekingu miliardovou zemi, kde se za odlišný názor odměňuje vězením nebo smrtí. Nepokoje v Hongkongu by nás proto měly zburcovat z našeho pohodlného eurocentrismu.
Nikola Reindlová


 

Ebola zvýšila vzájemnou všímavost

Irena DolejšíEbola doprovázená panikou se šířila světem a najednou to nebyla jen jedna z nemocí kdesi v Africe. Najednou se dotýkala všech. Jako by celý svět splynul v jeden ostrůvek, na kterém si nikdo nebyl jistý. Všímavost vůči ostatním lidem se nebývale zvýšila. Každému s horečkou patřila naše pozornost. Ostatní nám začali být méně lhostejní. A proto: Více všímavosti ať doprovází i rok 2015, snad jen bez eboly v pozadí.
Irena Dolejší


 

Kiska zvítězil v prezidentských volbách

David MiřejovskýAndej Kiska se během posledních měsíců před hlasováním stal z neznámého podnikatele miláčkem davů. Jeho vítězství je o to cennější, že proti němu kandidoval premiér Robert Fico. Ten je už roky suverénně nejoblíbenějším slovenským politikem. Ani popularita mu ale nepomohla proti kouzlu ne-politika Kisky, který vystupoval neútočně. Fico si to vysvětluje tím, že ho lidé chtějí dál v premiérské funkci.
David Miřejovský


 

Válka zuří na Ukrajině

Michal JežekUdálostí roku je válka na Ukrajině, kterou po anexi Krymu rozpoutal a stále podněcuje Putinův režim, čímž jasně ukazuje svoje mocenské choutky. Analytici v této souvislosti upozorňují, že může do budoucna ohrožovat bezpečnost celé Evropy.
Michal Ježek


 

S Márquezem odešel velký vypravěč

Vratislav MaňákKolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez je největší španělsky píšící autor od časů Cervantese a jeho literární odkaz je srovnatelný s Gustavem Flaubertem i Franzem Kafkou. Když letos 17. dubna zemřel, přišla světová literatura o jednoho ze svých posledních velkých vypravěčů. Byl to totiž právě García Márquez, kdo dokázal lépe než kdokoli před ním povýšit tematiku lidského osamění na úroveň odvěkých uměleckých námětů – lásky a smrti.
Vratislav Maňák


 
Česká republika občas zanechává svou stopu ve světě, a tak není divu, že někteří z nás připomínají právě tyto události.

Sir Winton fascinuje svým osudem

Roman BémŘád bílého lva pro Nicholase Wintona: Statečnost a současně skromnost tohoto muže, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů, nepřestává fascinovat. Média se obecně příliš nevěnují pozitivním zprávám, sir Nicholas si ovšem titulní stránky zasloužil.
Roman Bém


 

Halík dostal Templetonovu cenu

Petra BahounkováČeský teolog a filozof Tomáš Halík se letos zařadil po bok takových osobností, jako jsou dalajlama, Matka Tereza nebo Alexandr Solženicyn. Stal se laureátem Templetonovy ceny, často označované jako Nobelova cena za náboženství. Nesporně událost roku. A přihlédneme-li k faktu, že Česko bývá označováno za jednu z nejvíc ateistických zemí Evropy, je to událost veskrze pozitivní.
Petra Bahounková


 

Chomsky mluvil v Česku o totalitě korporátů

Lukáš KutekV červnu přijel do České republiky Noam Chomsky. Jeho myšlení nevoní každému, ale právě nonkonformní kritičnost mu umožňuje pojmenovat bez okolků některé neduhy sociální i politické. Za příklad může sloužit letmá zmínka o tom, že hierarchická struktura korporátních společností představuje čistou a legální totalitu. A že v ní žije lidí, si tak říkám…
Lukáš Kutek


 

Prestižní spojení s Evropou končí

Milan DolejšíVlak Vindobona už nebude jezdit. Vlak, který znaly generace cestujících jako symbol komfortního cestování po železnici a který Česko umisťoval na železniční mapu Evropy, neboť sloužil i ke spojení Berlína s Vídní, letos končí. České dráhy rezignovaly na udržování svých nejlepších tradic a rezignovaly na toto prestižní spojení velmi snadno. Mohou se nám líbit railjety, ale jízda Vindobonou vždy byla „jiná“. Je to tím horší, že své nejhorší tradice v podobě rozvrzaných rychlíků budou dráhy naopak udržovat i v dalším roce.
Milan Dolejší


 

Tim Burton vystavoval v Česku

Adam FialaRetrospektivní výstava tvorby hollywoodského filmaře a výtvarníka Tima Burtona v Praze, kterou osobně uvedl, upomněla na slavnou loutkářskou tradici českého území. Groteskností a protežováním individua v ní vzdoruje všem vážným a velkým věcem ve světě.
Adam Fiala


Samozřejmě dění v Česku ovlivňuje život každého z nás, proto nemohou chybět ani postřehy z české politiky, ekonomiky, kultury a sportu.

Výbuch ve Vrběticích ukázal chyby státu

Iveta ZieglováŽiju v regionu, píšu o regionu. Z tohoto pohledu je pro mě událostí roku výbuch ve Vrběticích. Ne proto, že vybuchly desítky tun munice, ani proto, že na místě pracují pyrotechnici a armáda. Ale proto, že v době, kdy stát registruje všechny a všechno, najednou nikdo nevěděl, co přesně se ve skladech nachází. Nevěděli to ani dobrovolní hasiči, kteří byli na místo vysláni k původnímu požáru. „Zajímá mě, kdo nás poslal na smrt,“ ptal se ministrů během brífinku jeden z nich. Slepý úhel státní správy, který málem stál mnohem víc než „jen“ dva životy.
Iveta Zieglová, redakce Brno


 

Lustrační osvědčení je minulostí

Lucie StrašíkováVe Strakově akademii 25 let po sametové revoluci sedí jeden z nejpopulárnějších politiků, ale nemá lustrační osvědčení. Pravá ruka prezidenta zase nemá bezpečnostní prověrku. A nikomu to vlastně ani nevadí. Lustrační zákon se totiž podle většiny veřejnosti přežil. A tak se zdá, že v životopise postupně ztrácí svůj význam kolonka podobná té, kterou mnozí z nás pamatují z kádrových dotazníků: politická činnost před a po roce 1989. Zda je to dobře, nebo nikoliv, to ukáže až čas…
Lucie Strašíková


 

Česko táhne proti hazardu

Bára ProcházkováSen o výdělku bez práce provází lidstvo odpradávna, jenže co je pro jednoho hra, druhého přivede do kolotoče exekucí a s tím spojených problémů. Například za léčbu závislých stát zaplatí třikrát více, než z hazardu vybere na daních. Pravidla pro provozování hazardu se během roku zpřísnila a i kontroly jsou dnes častější. Některá města zakázala hazard na svém území úplně, třeba Brno po celoročním úsilí hrací automaty vymýtilo zcela. I když boj s černým hazardem jistě nebude snadný, jde Česko určitě dobrým směrem.
Bára Procházková


 

Soudy mají mít větší pochopení pro lidi

David MacháčekÚstavní soud se postavil na stranu ženy, která chybovala při podání dovolání k Nejvyššímu soudu, přičemž prvoinstanční soud ji nijak na chybu neupozornil a nechal Nejvyšší soud, aby dovolání jako opožděné smetl ze stolu. Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková prohlásila, že soudy by měly být k lidem vstřícnější a stejně tak i posuzovat nejasná podání.
Toto je elegantní nález, který je jasný, srozumitelný a lidský. Kultivovaná a jemná dáma české justice dala takový direkt právním formalistům, že jim už žádný sekundant nepomůže.
David Macháček


 

Vyšla kniha o životě Bohumila Hrabala

Ladislav DoležalVydavatelství Mladá fronta vydalo k výročí narození spisovatele publikaci Hlučná samota – 100 let Bohumila Hrabala. Autoři Petr Kotyk, Světlana Kotyková a Tomáš Pavlíček představili dílo, které ač badatelsky náročné zpřístupňuje detailní vhled do života a tvorby Bohumila Hrabala. V obrazové antologii se jim do značné míry podařilo spojit odbornou publikaci s populárně naučnou literaturou, aniž se zpronevěřili nárokům na vědeckou práci.
Ladislav Doležal


 

Colours of Ostrava je stále lepší

Kristina BíláNazout si tenisky (v některých případech holiny), zakolíkovat stan a jít se plácnout před stage. Cestou potkat hromadu zajímavých lidí, vyzkoušet si nespočet workshopů a poznat desítky výborných kapel – to je festival Colours of Ostrava, který už definitivně přebral otěže nejoblíbenějšího tuzemského festivalu. Má navíc i zahraniční přesah, takže se v tomhle ohledu výjimečně nemusíme zase za něco stydět. Hrajte všemi barvami pořád tak dobře, milé Colours!
Kristina Bílá


 

Mladí bojují za záchranu havířovského nádraží

Petra SasínováHavířov, postavený v duchu socialistického realismu jako město horníků, ožil díky obdivuhodné energii mladých lidí, kteří bojují za záchranu unikátní budovy havířovského nádraží. Proti radnici, developerům i ministerstvu kultury, které posílá památku k zemi.
Petra Sasínová, redakce Ostrava


 

Evropa zachraňuje židovské památky

Jan HřídelDíky evropskému projektu 10 hvězd byly opraveny některé významné české a moravské židovské památky. Podařilo se zachránit třeba nádherné synagogy v Mikulově nebo Nové Cerekvi. Bývalé modlitebny, rabínské domy nebo židovské školy budou nyní sloužit coby kulturní centra a mementa krásné a bolestné tradice středoevropských židů.
Jan Hřídel


 

Pivo se vrátilo na stadion

Vít ČepickýV Ústí nad Labem začali pouštět s pivem na zimní stadion. Zdánlivě marginální událost, nicméně fanoušek hokeje neznalý zákazu vnášení piva na stadion si ani neumí představit, jak se pár desítkám až stovkám pivomilných příznivců ústeckého Slovanu, toho času na doživotí pralesního týmu, změnil život. Dvě tři dvanáctky totiž dokáží nudný zápas bez šancí i nasazení překlopit do nervydrásajícího dramatu, ve kterém je najednou zajímavé vše od zakázaného uvolnění po kroužení rolby o přestávce. Jistě, pivo jsme si tajně pronášeli na stadion i dříve (vzdor zákazu), nicméně teď nám konečně už nehrozí půllitr dvanáctky z Velkého Března vylitý v rukávu. V zimě to vždy nesmírně studilo a cestou domů v trolejbusu též zapáchalo.
Vít Čepický


 

Občanský zákoník změnil náš život

Veronika SrnováUdálostí roku je pro mne nový občanský zákoník. I když to mnozí z nás nyní nevnímají, stovky paragrafů mění dosavadní zažitá pravidla a dotýkají se tak nás všech. Možná i proto přišla největší změna soukromého práva v naší historii až po dlouhých 50 letech.
Veronika Srnová


 

Rok 2014 ve zkratce

Ruský medvěd si dál šmirgluje drápy a to, že štěká, ještě neznamená, že nekouše. Na českou hlavu státu prší místo žab vejce, britští vědci zpochybnili urozenost své královny a americký prezident přiznal, že se naučil „nějaké pohyby“ z Gangnam Stylu, který se stal s dvěma miliardami zhlédnutí mezníkem v dějinách YouTube i dobrého vkusu. Klasická malba is dead, smrt Ivety Bartošové přiživila naše pokrytectví k bulváru a slova „Blanka“ a „kmotr“ se definitivně dostala na seznam „myslím to upřímně“. Ani to suši od doby, kdy se dělá i z toustového chleba, není, co bejvalo… Ještě že Márquez po sobě zanechal Sto roků samoty, Cimrman se může stát největším Britem a Karel Gott rozšířil svůj chov slavíků, to už je taková jistota, železná a zlatá. I tak, největší událostí letošního roku zřejmě je, že jsme ho s povolenou ztrátou svědomí a ideálů vůbec přežili, ne?
Jana Benediktová