Archeologové objevili v Opavě kamenné studny z 19. století

Opava - O významném nálezu hovoří archeologové v Opavě. Na Krnovské ulici objevili čtyři novověké kamenné studny, které pocházejí ze druhé poloviny 19. století. Objev je unikátní především v tom, že dosud při svých výzkumech v historickém jádru Opavy na žádné takové studny nenarazili. Jedna z nich je dokonce označena jménem majitele a také letopočtem.

Čtyři studny na jednom místě – podle archeologů v Opavě nic náhodného. Výzkum totiž probíhá v místě, které se ve středověku nacházelo už za hradbami města. Právě předměstí patřilo nejrůznějším řemeslům, tedy i těm, která jsou závislá na vodě, například koželužství nebo kovářství. Vedoucí archeologického výzkumu František Kolář vysvětluje: „Kontinuita řemesel tohoto charakteru jde až do 19. století. Majitel studny, vybudované v roce 1864, Franz Oth byl podle archivních pramenů vojenský kovář a podkovář.“

Na místě výzkumu se podle archeologů soustřeďují nálezy nejen z pozdního středověku a novověku, ale také mnohem starší. František Kolář dodává: „Nejstarší doklad osídlení představují pravěké nálezy, jedná se o pozůstatek sídliště lidu lužických popelnicových polí.“ Na výzkumu, který probíhá už od června, se podílí 14 archeologů, mezi nimi i student čtvrtého ročníku archeologie Slezské univerzity Jaroslav Trefil: „Odstraňuji hlínu napadanou z jedné vrstvy. Ta se následně musí překopat, aby se zjistilo, zda tam nejsou nějaké střepy nebo další jiný materiál. A také, abych se dostal znovu na podloží a mohla se brát jiná vrstva.“

V drtivé většině převládá mezi nálezy středověká a novověká keramika. Střepy se nejdříve očistí, vysuší a roztřídí. Zástupce vedoucího archeologického oddělení Tomáš Oth vysvětluje: „Nález by měl mít nějaký význam a být v zachovalém stavu. Pokud je to možné, rekonstrukce provádíme.“ Předměty ze železa nebo jiných kovů vyžadují ale daleko složitější úpravu. Podle Tomáše Otha v takovém případě dochází k očištění, odstranění korozních vrstev, potom k vysušení a následuje povrchová úprava transparentním lakem.

Záchranný archeologický výzkum na Krnovské ulici potrvá do konce října. Město Opava plánuje v nejbližších letech vznik městského muzea, kde budou k vidění nejen nálezy z tohoto místa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...